Birden fazla kişinin haksız fiilden kaynaklanan sorumluluğu
The liability of more than one person in tort
- Tez No: 820812
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALTUNKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Medeni Hukuk) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medeni Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bir kişinin başka birisine kusurlu ve hukuka aykırı bir fiille zarar vermesi durumunda, bu kişinin haksız fiil sorumluluğu söz konusu olur. Toplum düzenini sağlamak ve kişilerin birbirlerine hukuka aykırı davranışlarla zarar vermelerini önlemek amacıyla haksız fiil sorumluluğu Türk Borçlar Kanunu'nun 49. maddesinde düzenlemiştir. Müteselsil sorumluluk, birden fazla kişinin aynı veya farklı hukuki sebeplerle tek ve aynı zarara sebebiyet verdikleri durumda söz konusu olan bir sorumluluktur. Müteselsil borçluluğun bir alt türü olan müteselsil sorumluluk Türk Borçlar Kanunu'nun 61. ve 62. maddelerinde düzenlenmiştir. Müteselsil sorumluluğun düzenlenmesinin amacı zarar görenin durumunu güçlendirmek, zararını daha kolay bir şekilde tazmin edebilmesini sağlamaktır. Müteselsil sorumluluğun iki yönü vardır. Birincisi zarar gören ile tazminat sorumluları arasındaki dış ilişkidir. Dış ilişkide zarar görenin zararının tazmin edilmesini dilediği zarar verenden talep edebilme hakkı vardır. Her bir zarar veren tek başına sorumluymuş gibi bu zararı gidermek durumundadır. Zarar verenlerin bu sorumluluğu zararın tamamı giderilinceye kadar devam eder. Diğer bir deyişle zarar gören zararının tamamını tazmin edinceye kadar her bir sorumluya başvurma hakkına sahiptir. Müteselsil sorumluluğun ikinci yönü ise zarar verenler arasındaki iç ilişkidir. Zarar gören tatmin edildikten sonra zarar verenlerin tazminatı kendi aralarında nasıl paylaştıracağı iç ilişkinin konusudur. Zarar görene kendi payından fazla ödeme yapan zarar veren diğer zarar verenlere karşı rücu hakkını kazanacaktır. İç ilişkide zarar, zarar verenlerin payları oranında paylaştırılır. Çalışmamızda bu hususlar öğreti ve Yargıtay görüşleri dikkate alınarak incelenmiştir. Anahtar Sözcükler Borçlar Kanunu, Borçlar Hukuku, Haksız Fiil Sorumluluğu, Müteselsil Sorumluluk.
Özet (Çeviri)
In case of that one person damage to another with faulty and unlawful act, this person is liable for the tort. In order to maintain and prevent individuals from damaging each other with unlawful acts, the tort liability is regulated in article 49 of Turkish Code of Obligations. The joint liability is liability when more than one person causes one and the same damage for the same or different legal reasons. The joint liability, wich is a sub-type of joint debt, is regulated in articles of 61 and 62 of Turkish Code of Obligations. The joint liability is regulated in order to strengthen the situation of the injured party and to provide compensation fort he damage more easily. The joint liability has two aspects. The first is the external relationship between the injured party and those liable for compensation. In external relationship, the injured party has right to demand the compensation for of the damage from any one of damaging persons. Each damaging person has to compensate the damage as if he/she is solely liable. The liable of the damaging persons continues until all the damage is compensated. In other words, the injured party has to apply to each liable person until the all damage is compensate. The second aspect of the joint liability is the internal relationship between those cause the damage. How to damaging persons divide the compensation among themselves after injured party is the subject of the internal relationship. The damaging person who pays more than his/her share to the injured party will have the right of recourse against the other damaging persons. In the internal relationship, the damage is sgared in proportion to the shares of those who cause the damage. In our study, these issues were examined by taking into account opinions of doctrine and the Supreme Court of Appeals. Keywords Code of Obligations, Law of Obligations, Tort Liability, Joint Liability.