Sürdürülebilirlik ve akıllı kent stratejileri: Kamu yöneticileri bakış açısıyla Gümüşhane ilinin değerlendirilmesi
Sustainability and smart city strategies: Evaluating Gümüşhane province from the perspective of public administrators
- Tez No: 820841
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYRİYE ŞENGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bayburt Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Kentler tarihsel süreç boyunca değişimlerin ve dönüşümlerin merkezi olmuştur. Bu dönüşümler çevresel, toplumsal, mimari, ekonomik, demografik, siyasi ve kültürel açıdan etkisini göstermektedir. Günümüzde ise bilgi iletişim teknolojilerinin gelişmesiyle birlikte, akıllı uygulamaların kentlerde değişim ve dönüşümün baş aktörü olduğu söylenebilir. Günümüzde artık hiçbir kentin bu tür uygulamalardan kendini soyutlaması mümkün gözükmemektedir. Hizmet üreten idarelerin bu kaçınılmaz dönüşüm sürecinde önceden aksiyon almaları gerekmektedir. İdareler, bu tür uygulamaların kullanımı ile ilgili mevcut durumlarını gözden geçirmeli, neler yapılabileceği noktasında politikalar üretmelidir. Bu araştırmanın amacı, Gümüşhane'de akıllı kent uygulamalarının mevcut durumunu, potansiyel avantajlarını ve dezavantajlarını, bu kapsamda yapılması gerekenleri, kamu yöneticileri bakış açısıyla değerlendirmektir. Bu araştırmada nitel araştırma yöntemleri kullanılmıştır. Çalışmanın evreni, Gümüşhane ilinde görev yapan kamu yöneticileri olarak belirlenmiştir. Gümüşhane ilindeki kamu yöneticilerinin akıllı kent uygulamalarına ilişkin görüşlerini almak için yarı yapılandırılmış mülakatlar yapılmıştır. Sorular, literatür okumalarından yola çıkılarak oluşturulmuş ve mülakatların analizinde içerik analizi yöntemi ve betimleyici analiz yöntemi birlikte kullanılmıştır. Bu çalışmada, MAXQDA yazılımı kullanılarak veri analizi gerçekleştirilmiştir. Çalışma bulgularına göre, Gümüşhane'de akıllı kent uygulamalarının yeterli düzeyde olmadığı, yerel yönetimlerin ve diğer paydaşların bu uygulamalarla ilgili çalışmalar yapması ve vatandaşların mevcut uygulamaları kullanabilmesi için dijital okuryazarlık düzeyinin arttırılması gerektiği ortaya çıkmıştır. Çalışmada akıllı kent uygulamalarının kamu-özel sektör iş birliği ile gerçekleştirilmesi, farkındalığın oluşturulması için eğitim programlarına önem verilmesi, mevzuatla ilgili eksikliklerin giderilmesi gibi önerilerde bulunulmuştur. Çalışmanın ilk bölümünde, sürdürülebilirlik ve kent kavramı konusu ele alınarak kavramların tarihsel süreci ve sürdürülebilir kent yaklaşımları incelenmektedir. İkinci bölümde; akıllı kent kavramı, akıllı kent bileşenleri ve başarılı akıllı kent örnekleri üzerinde durulmaktadır. Ayrıca, Türkiye'deki başarılı akıllı kent uygulamaları ve literatürdeki ilgili çalışmalar da bu bölümde değerlendirilmektedir. Üçüncü bölümde ise araştırma sahası (Gümüşhane kent merkezi), araştırmanın amacı ve yöntemi hakkında detaylı bilgi sunulmaktadır. Veri toplama ve analiz yöntemleri hakkında açıklamalar yapılarak, araştırma süreci detaylı bir şekilde anlatılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Cities have long served as epicenters for societal changes and transformations throughout history. These transformations have had far-reaching implications on various aspects such as the environment, society, architecture, economy, demographics, politics, and culture. In the modern era, with the rapid advancement of information and communication technologies, it is undeniable that smart applications have become pivotal actors driving change and transformation in cities. It has become virtually impossible for any city to isolate itself from these practices. Therefore, governing bodies responsible for providing services must proactively engage in this inevitable transformation process. Administrations ought to assess their current utilization of such applications and formulate policies to effectively harness their potential. The objective of this research is to assess the present circumstances, potential benefits, and drawbacks of smart city applications in Gümüşhane, as well as to propose necessary actions from the perspective of public administrators. Qualitative research methods were employed for this study. The scope of the study was restricted to public administrators operating in Gümüşhane. Semi-structured interviews were conducted to gather insights from public administrators regarding smart city applications in Gümüşhane. The interview questions were developed based on pertinent literature and the content analysis method was employed to analyze the interview data. Data analysis for this study was conducted using MAXQDA software. The findings of the study revealed that the existing smart city applications in Gümüşhane are inadequate. To effectively implement these applications, there is a need to enhance the level of digital literacy among local governments, stakeholders, and citizens. The study recommends several measures such as fostering public-private sector collaboration in realizing smart city applications, prioritizing training programs to enhance awareness, and addressing legislative shortcomings. The first part of the study focuses on the concepts of sustainability and the city, delving into their historical development and examining approaches to creating sustainable cities. The second part emphasizes the concept of smart cities, highlighting their components and showcasing successful smart city examples. Furthermore, this section evaluates successful smart city initiatives in Turkey and relevant studies found in the literature. The third chapter presents detailed information about the research area, which is the city center of Gümüşhane, and elucidates the research's objectives and methodology. The research process is thoroughly explained, including details about data collection and analysis methods.