İşletmelerde yetenek yönetimi uygulamaları: Bursa makine ve tekstil sektörleri üzerine bir araştırma
Talent management practices in businesses: A research on Bursa machinery and textile sectors
- Tez No: 820917
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZERRİN FIRAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışma ile yetenek yönetimi uygulamalarının önemi, etkinliğinin tespit edilmesi ve değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda Bursa ili ekonomisinde lokomotif sektörlerden olan tekstil ve makine sektörleri çalışanları üzerinde araştırma yapılmıştır. Yetenek yönetimi uygulamalarının sektörler arası farklılık göstereceği düşüncesinden hareketle yapısal olarak birbirinden farklı iki öncü sektördeki yetenek yönetimi uygulamaları araştırmanın konusudur. Farklı pozisyonlarda çalışan her iki sektör personeline uygulanan ankete 176 kişi katılmıştır. İşletmeler açısından büyük önem taşıyan ve son zamanlarda çokça söz edilen yetenek yönetiminin performansı olumlu etkilediği, ayrıca çalışanın değerini arttırdığı, bu sayede şirketin de değerini arttırdığı, değeri artan şirketlerin yetenek yönetimi uygulamalarıyla rekabet avantajı sağlayacağı düşünülmektedir. İşletmelerde yetenek yönetimi uygulamalarının başarılı olabilmesi üst yönetimin desteğini alması ile mümkündür. Üst yönetimin desteğini almayan yetenek yönetimi uygulamalarının başarısız olacağı ve aile işletmelerinin üst yönetiminde aile üyelerinin bulunmasının bu uygulamaların önündeki en büyük engel olduğu çalışmanın bir diğer hipotezidir. Yapılan araştırmada, beklenenin aksine ağırlığını aile işletmelerinin oluşturduğu tekstil sektörü yetenek yönetimi uygulamaları tutumu ile makine sektörü yetenek yönetimi uygulamaları tutumu birbirine çok yakın bulunmuştur. Tekstilde yaşanan ivmelenmenin yetenek yönetimine verilen değer ile birlikte arttığı sonucuna varılmıştır. Makine sektörünün gelişim hızına yetiştiği gözlemlenen tekstil sektöründe yedi alt faktör ile incelenen yetenek yönetimi uygulamalarından en çok eğitim, elde tutma, bağlılık tutumlarına önem verildiği görülmüştür. Bu da tekstil işletmelerinin yetenekli çalışanlar ile gelişip, rekabet avantajı sağlayabileceği temelini kavradığını göstermektedir. Sonuç olarak çalışanlar üzerinde olumlu etkiye sahip yetenek yönetimi uygulamaları işletmelerin başarısında da önemli unsurlardandır. Bilginin önem kazandığı, sınırların kalktığı, otomasyonun önem kazandığı günümüzde sürdürülebilir büyüme için en önemli kaynak yetenekli çalışanlardır. İşletmelerin de bu önemin farkına vardığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to identify and assess the value and efficacy of talent management practices. In this regard, a study of the workforce in the locomotive sectors of Bursa's economy—the textile and mechanical industries—was carried out. Given that talent management techniques will vary by industry, the study focuses on talent management strategies in two highly regarded industries that are fundamentally distinct from one another. 176 employees from both industries who were employed in various roles took part in the poll. It is believed that talent management, which is crucial for businesses and has received a lot of attention recently, improves performance and boosts employee value, which in turn boosts company value. Businesses with higher value will have an advantage over rivals thanks to their talent management strategies. With top management's backing, talent management initiatives in businesses can succeed. The presence of family members in the top management of family firms is the biggest barrier to these practices, according to another premise of the study, which holds that talent management strategies without the support of top management will fail. Contrary to expectations, the research indicated that the attitudes of the talent management practices in the family-dominated textile sector and the attitude of the talent management applications in the machinery sector were extremely similar. It was determined that the value placed on talent management rose with the acceleration seen in the textile industry. The highest significance is given to the attitudes of education, retention, and loyalty among the talent management practices investigated with seven sub-factors in the textile sector, which has been observed to catch up with the development speed of the machinery sector. This demonstrates that textile businesses are aware of the foundation upon which they may build with exceptional personnel and offer competitive advantage. As a result, employing talent management strategies that benefit workers also contributes significantly to business success. Talented individuals are the most crucial resource for sustainable growth in the modern world, where knowledge is becoming more valuable, borders are being lifted, and automation is becoming more important. It has been found that corporations are aware of this significance as well.