Hirschman'ın politik ekonomisi
Hirschman's political economy
  1. Tez No: 820921
  2. Yazar: ECEM ERKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM LEVENT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada 20. Yüzyılda iktisat bilimine önemli eleştiriler getiren isimlerden biri olan Albert O. Hirschman'ın erken dönem kalkınma iktisadı ve politik ekonomi ile ilgili fikirleri ele alınmaktadır. Hirschman ortodoks iktisattaki fayda maksimizasyonu sağlamaya çalışan tek bir tip rasyonel bireyin varlığına karşıdır. Hirschman'a göre bireyler sınırlı bilgiye sahip olmakla birlikte yapacakları her eylem hakkında önceden düşünceleri bulunmamaktadır. Hirschman için 'amaçlanan ama gerçekleşmeyen etkilerin gücünü göstermek istemiştir' de denilebilir. Bu çalışmanın amacı politik ekonomi yaklaşımının içinde insan doğasını ve kapitalizmin yapısını inceleyen Hirschman'ın çalışmalarının davranışsal iktisat literatüründe ele alınabileceğini göstermektir. Bu bağlamda çalışmanın, davranışsal iktisat ve politik ekonomi literatürüne bir katkı sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study one of the figures that significantly criticized the field of economics in the 20th century was Albert O. Hirschman, whose theories on political economy and early development economics are examined. Hirschman is opposed to the idea that there is a single category of rational person who seeks to maximize utility in orthodox economics. Hirschman contends that although people lack knowledge, they do not have preconceived notions about every course of action they will take. Hirschman allegedly wished to demonstrate the potency of effects that were intended but never materialized.The purpose of this study is to demonstrate how Hirschman's research, which uses a political economy framework to explore human nature and capitalism's organizational principles, can be discussed in the literature on behavioral economics. The study is anticipated to add to the body of knowledge in the fields of political economy and behavioral economics in this context.