Yatırım teşviklerinin il ekonomisine etkisi: Siirt ili örneği
The effect of investment incentives on the provincial economy: The case of Siirt
- Tez No: 820987
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET DAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Siirt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Yatırım teşvikleri, devletin mali destek ve yardım sağlaması, yerleşik ekonomik ve sosyal hedeflere ulaşması, ülke içi bölgesel farklılıkları ortadan kaldırması, daraltması ve yeni istihdam olanakları sağlaması için önemli bir araçtır. Refah düzeyinin yükseltilmesi, tüketicilere daha ucuz ve kaliteli mal ve hizmet sunulması, hizmet sunumu, araştırma geliştirme araştırmalarının desteklenmesi ve kaynak kullanımında adaletin sağlanması çok önemlidir. Devlet tarafından verilen yatırım teşvikleri; gelişmekte olan ülkelerde uygulama şekli genel teşvikler; amacına, veriliş aşamasına, kaynağına, veriliş şekline, kapsamına ve kullanılan araçlara göre teşvikler olarak ayrılabilir; geliştirilen yatırım teşviklerinin amacına göre farklı teşvikler benimsenebilir. Türkiye'nin uyguladığı yatırım teşviklerinin genel olarak vergi indirimi ve vergi muafiyeti, mali fonlar ve yatırım destekleri gibi konuları kapsadığı görülmektedir. Yatırım için devlet teşviklerinin önemi bilinmektedir. Yatırım teşvikleri, bir ülkenin ekonomik kalkınmasının en önemli aracıdır. Ülkemizde yatırım teşvikleri yoluyla birçok ekonomik başarı sağlanmıştır. Ancak, bölgesel farklılıkların giderilmesinde yatırım teşviklerinin tam olarak etkili olmadığı ve yapısal, sosyal sorunlar nedeniyle kaynakların adil temini, finansman ve destek ilkelerine uymayan durum ve koşulların da anlaşıldığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Investment incentives are an important tool for the state to provide financial support and assistance, to achieve established economic and social goals, to eliminate and narrow intra-country regional disparities and to provide new employment opportunities. It is very important to increase the level of welfare, to offer cheaper and higher quality goods and services to consumers, to provide services, to support research and development research and to ensure fairness in resource use. Investment incentives given by the government; general incentives for implementation in developing countries; incentives can be divided into incentives according to their purpose, stage of delivery, source, form of delivery, scope and means used; Depending on the purpose of the investment incentives developed, different incentives can be adopted. It is seen that the investment incentives implemented by Turkey generally cover subjects such as tax reduction and tax exemption, financial funds and investment supports. The importance of government incentives for investment is known. Investment incentives are the most important tool of a country's economic development. Many economic successes have been achieved in our country through investment incentives. However, it is understood that investment incentives are not fully effective in eliminating regional differences and situations and conditions that do not comply with the principles of fair supply of resources, financing and support due to structural and social problems.