Karikatürlerin kelime hazinesi ve argo bağlamında bir değerlendirme (Uykusuz Dergisi örneği)
An evaluation in the context of vocabulary and slang of cartoons (The example of Uykusuz Magazine)
  1. Tez No: 820985
  2. Yazar: MISRA EROL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA UĞURLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 330
Özet
Gülme, doğuştan gelen ve insan doğasının parçası olan bir eylemdir. Bu doğrultuda mizah, insana verilmiş düşünce gücü ile oluşturulmuş, bir toplumun birleştiricisi, bütünleştiricisi ve sözcüsü olarak insanın yaşadığı duygulann bir dışa vurumu ve aynı zamanda gülmeye sebebiyet veren bir sanattır. Kökeni eski zamanlara dayanan karikatürler de içinde banndırdığı çizgiler ve sözler ile mizahı yaratır. Karikatür, dilin imkanlanndan faydalanarak okuyucuda etki bırakır ve kendine özgü üslubuyla mizahı oluşturur. Karikatürlerde kullanılan dil, özellikleri yönünden dikkate değerdir. Bahsedilen özellikleri ortaya çıkarmak amacıyla bu çalışmada Uykusuz Dergisi'nin 2020 yılına ait sayılan temel alınarak karikatürlerde kullanılan dilin özellikleri, ses bilgisi, yapı bilgisi, dizim bilgisi ve anlam bilgisi yönlerinden, doküman ve söylem analizi yöntemleri kullanılarak incelenmiştir. İncelemeler ışığında karikatürlerde kullanılan dilin özelliklerinin standart dil kurallanndan farklı olduğu ve bu farklılıklarla mizah dilini oluşturduğu, aynı zamanda dergi okuyuculannın dili ve ait olduklan sosyal grup hakkında da bilgi verici nitelikte olduğu tespit edilmiştir. Karikatürlerin mizahı oluştururken yardım aldığı bir başka alan, argodur. Dolayısıyla bu çalışmada argolar tespit edilmiş, karikatürdeki anlamlan ile Türkçe Sözlük'teki anlamlan karşılaştırılarak incelenmiştir. Böylece Türkçe Sözlük'ün karikatürlerdeki argo sözleri anlamaya büyük ölçüde yardımcı olduğu kanaatine vanlmıştır.
Özet (Çeviri)
Laughing is an innate action that is part of human nature. in this direction, humor was created with the power of thought given to man; As the unifıer, integrator and spokesperson of a society, it is an expression of the emotions experienced by people and at the same time it is an art that causes laughter. Caricatures with their origins in ancient times also create humor with the lines and words they contain. Caricature makes an impact on the reader by making use of the possibilities of language and creates humor with its unique style. The language used in cartoons is remarkable in terms of its features. in order to reveal the aforementioned features, in this study, the features of the language used in the cartoons were examined in terms of phonetics, structure information, syntax and semantics, using document and discourse analysis methods, based on the 2020 issues of Uykusuz Magazine. in the light of the examinations, it has been determined that the features of the language used in the cartoons are different from the standard language rules and that they form the language of humor with these differences, and that it is also informative about the language of the magazine readers and the social group they belong to. Another area where cartoons help create humor is slang. Therefore, slang has been identifıed in this study; The meanings in the cartoon and the meanings in the Turkish Dictionary were compared and examined. Thus, it has been concluded that Turkish Dictionary helps to understand slang words in cartoons to a great extent.