Selektif trans-arteryal mikrokateterizasyon yöntemi ile parçalanabilir nişasta mikrokürecikleri kullanılarak geçici serebral iskemi modeli oluşturulması ve ekzojen amilaz uygulamasının bu modeldeki etkilerinin incelenmesi
Introduction of a novel transient cerebral ischemia model by using the degradable starch microspheres through selective trans-arterial microcatheterization and investigation of the effects of exogen amylase on this model
- Tez No: 821039
- Danışmanlar: PROF. DR. BURÇAK BİLGİNER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin-Sinir ve Omurilik Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Selektif trans-arteryal mikrokateterizasyon yöntemi ile vasküler yapılar içerisine parçalanabilir nişasta mikroküreciklerinin kemoterapötik ajanlarla kombine edilerek uygulanması işlemi günümüzde sıklıkla lokorejyonal tümör tedavisi amacıyla gerçekleştirilmektedir. Bu uygulamaların klinik hedefi, kullanılan embolizan ajanla tümörün beslenmesini büyük ölçüde bozmak, sistemik uygulamalara göre yan etkileri ciddi oranda azaltmak ve yine sistemik uygulamalara göre hedef organda yüksek ilaç konsantrasyonları ve düşük sistemik toksisite elde etmek olarak özetlenebilir. Tüm dünyada birçok merkez tarafından seçilmiş hasta grubunda sağkalımı ve hayat kalitesini artıran güvenli ve etkili bir yöntem olan lokorejyonal yöntemler şimdilik karaciğer, akciğer, sindirim kanalı organları gibi iskemiye tolerabilitesi yüksek veya iskeminin organizma tarafından rahatlıkla kompanse edilebildiği organlarda uygulanmaktadır. Beyin gibi kısa süreli iskeminin bile kalıcı nörolojik defisitlere yol açma ihtimalinin var olduğu dokulara yönelik yeterli çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışmada; bir grup denekte selektif trans-arteryal mikrokateterizasyon yöntemi ile parçalanabilir nişasta mikropartikülleri kullanılarak serebral iskemi oluşturulabildiği, intraarteryal ekzojen amilaz uygulaması ile ise meydana gelen bu iskemik değişikliklerin kısa sürede (5-10 dk) geri çevrilebildiği gösterilmiştir. Böylece yapılacak ileri çalışmalar neticesinde normal beyin dokusunda kalıcı iskemik hasara yol açmadan, lokorejyonal tedavileri beyin tümörlerinde uygulanabilir hale getirecek bir model ortaya koymak mümkün olabilecektir. Bu modelin gelecekte yalnızca tümörlerin kemo-embolizasyonunda değil, radyosensitizan ajanlarla tümörün radyoterapiye hassas hale getirilmesinde, hedeflenmiş radyonüklid tedavide, kök hücre ve gen tedavisi çalışmalarında da etkili bir yöntem olabileceği düşünülmektedir. Ayrıca geliştirilecek modelin deney hayvanlarında yürütülen serebral iskemi çalışmaları için de mevcut yöntemlere alternatif bir deneysel model olacağı da öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
Degradable starch microspheres combined with chemotherapeutic agents applied into vascular structures by selective trans-arterial microcatheterization method to achieve locoregional tumor treatment is frequently performed. The aim of these clinical practices is to impair tumor blood supply, reduce the side effects and systemic toxicity and acquire higher drug concentrations in target organ. In multicenter studies, locoregional methods were found to be safe and effective at increasing the survival and quality of life in some organs like liver, lungs, gastrointestinal system in which it was shown to be more tolerable for ischemia or to componsate easily with ischemic conditions. There were not enough studies about the brain which is considered to be very sensitive because a short period of ischemic condition can cause permanent neurological deficits. In this study; cerebral ischemia was created by the introduction of degradable starch microspheres via selective trans-arterial microcatheterization. The use of intraarterial exogen amylase was shown to reverse the ischemic changes in short period (5-10 min). Future studies could make the treatment of the brain tumors by using locoregional method possible. New studies are needed to show whether it is an effective method not only in the chemoembolization, but also in increasing the sensitivity of tumors to radiotherapy via radiosensitizer agents, the targeted radionuclide therapy, genetic and stem cells studies. In addition to this, the developed model of this study is to be foreseen as an alternative model in the experimental animal studies of cerebral ischemia.