Çocuk hakları kapsamında çocuğun kaçırılması ve alıkonulması suçu (TCK m. 234)
Crime of child abduction and detention within the scope of children's rights (TCK m. 234)
  1. Tez No: 821056
  2. Yazar: KÜBRA ÇAKMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEHİYE KAZANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Hakları Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Masum ve korunmaya muhtaç olan çocukların hukuk kuralları ile korunması insan hakları açısından önemli bir yere sahip olmuştur. Çocuğun korunması olgusu, hukuk disiplini açısından hem özel hukuk hem de kamu hukuku alanında pek çok çalışmaya konu edilmiştir. İnsan hakları hukukunun da çatısı altında yer edinen çocuk hakları pek çok uluslararası düzenleme ile gündeme gelmiştir. Diğer taraftan iç hukukta da çocuk haklarının korunması amacıyla çeşitli düzenlemeler yapılmıştır. Bu doğrultuda çalışmamızda öncelikle çocuk kavramı açıklanarak çocuk haklarının tarihsel gelişimi ele alınmış ve çocuk haklarına ilişkin düzenlemelere yer verilmiştir. Uluslararası boyutta da önemini koruyan çocuğun kaçırılması ve alıkonulması eyleminin meydana getirdiği suçun unsurları irdelenerek benzer suçlarla ilişkisi ve farklı yönleri ortaya konulmuştur. Çalışmamızda mümkün olduğunca Yargıtay kararlarına yer verilerek mevzuatta yer verilen teorik bilginin uygulamaya ne şekilde yansıdığının ortaya konulması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The protection of children who are innocent and in need of protection with the law rules has been an important position in terms of human right. The phenomenon of child protection has been discussed to many missions at the both of private law and public law in terms of legal discipline. Children's rights which are also under the umbrella of human rights law, have been come to the fore with many international regulations. On the other hand, various regulations have been made in domestic law in order to protect children's rights. Accordingly, the historical development of children's rights was discussed as primarily the concept of child is explained and the regulations for children's rights were included at this study. As scrutinizingly the elements of the crime which is action that is child's abduction and detention and is maintained its importance at international arena, its relationship with similar crimes and its different side were revealed. In this study, it is aimed to reveal how was the theoretical knowledge which is in the legislation put into the practise by including the decisions of the Supreme Court as much as possible.