Dilin edinimi ve evriminde beyin bölgelerine ilişkin literatür taraması
Literature review of brain regions in the acquisition and evolution of language
  1. Tez No: 821076
  2. Yazar: BUSENUR ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CANER KERİMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu çalışmada dilin edinimi ve evriminde beyin bölgelerinin rolünü incelemek ve dil-beyin ilişkisine dair bir bilgi katoloğu ortaya koymak amaçlanmıştır. Dilin edinimi ve evrimi ile ilgili Türkçe litaratür tarandığında çok az sayıda çalışmanın – çoğu çeviri veya aktarma – yapıldığı tespit edilmiştir. Çalışma boyunca beynin yapısı ve işleyişi, dil ve beyin ilişkisi, dilin evrimi, dilin edinimi ve dil ile ilgili beyin bölgeleri ile ilgili yapılmış çalışmalara yer verilmiştir. Dilin hem evrimi hem de edinimi ile ilgili olacak şekilde dil ile ilgili görülen beyin bölgeleri ile ilgili yapılmış çalışmalara değinilmiş ve dil-beyin ilişkisi değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the role of brain regions in the acquisition and evolution of language and to reveal an information catalog about the language-brain relationship. When the Turkish literature on the acquisition and evolution of language was scanned, it was found that very few studies – most of them translations or transmissions– were carried out. Throughout the study, studies on the structure and functioning of the brain, the relationship between language and the brain, the evolution of language, the acquisition of language and the brain regions related to language were included. In a way that is related to both the evolution and acquisition of language, the studies conducted on the brain regions that are considered related to language have been mentioned and the language-brain relationship has been evaluated.