Hz. Peygamber (SAS)'in idare biçiminde vahyin rolü: (Abdülhay el-Kettânî'nin et-Terâtîbu'l-İdâriyye'si özelinde)
  1. Tez No: 821109
  2. Yazar: FATMANUR GÖRDELİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET MAHFUZ ATA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZET İslam tarihinde ilk yönetici Hz. Peygamber (sas)'dir. Hz. Peygamber (sas)'in Medine'ye hicreti ile birlikte muhacir ve ensarın idâri bir yapı kurma çabaları, uygulamalarla hayata geçmiştir. Hz. Peygamber (sas) de peygamberlik vasfının yanında bu idâri yapının lideri olarak, İslam yönetim biçimini şekillendirmiştir. Yeni bir toplumun kurucusu olan Hz. Peygamber (sas), manevi hayatta olduğu kadar sosyal hayatta da insanlara öncülük etmiştir. Allah Rasûlü (sas), İslam devlet idaresiyle birlikte siyasal ve sosyal hayatta vahyin ışığı doğrultusunda insanlara örnek olmuştur. Hz. Peygamber (sas)'in idâre şekli vahyin rehberliği ile belirlenmiştir. İslam'da hâkimiyet yalnızca Yüce Allah'a aittir. Kurulan devlet düzeninde ise Allah'ın ahkâmını tanzim ve tatbik etmek insanoğlunun elindedir. Bunu en iyi şekilde uygulayan ve örnekliğiyle yol gösteren Hz. Peygamber (sas)'dir. Hz. Peygamber (sas), İslam devletinin temellerini ilk olarak Mekke'den Medine'ye hicretinden önce akabe biatlarında atmaya başlamıştır. Medine'ye hicretinden sonra İslam devleti ve idare biçimi orada belirlenmiş ve şekillenmiştir. Bu durum Allah'ın bildirdikleri ve Rasûlullah'ın tatbiki ile olmuştur. Hz. Peygamber (sas)'in idâre biçiminde vahyin rolünü, Kur'ân'da bildirilen yönetim ilkeleri çerçevesinde değerlendirmeye çalıştık. Ele aldığımız yönetim ilkelerinden adalet, itaat, şûra, biat ve ehliyet kavramlarını, Kettânî'nin et-Terâtîbu'l-İdariyye adlı eserinde, hangi konu başlıklarında ele aldığını ve bağlantı kurduğu ayetlerin tespitini yaptık. Hz. Peygamber (sas), Medine'de vefatına kadar geçen on yıllık süre zarfında İslam idaresi için gerekli olan ve insanlara doğru yolu gösterecek temel ilkeler, Kur'ân-ı Kerîm rehberliğinde şekillenmiş olduğunu gördük.
Özet (Çeviri)
The first ruler in the history of Islam, Hz. Prophet (pbuh). Hz. With the migration of the Prophet (pbuh) to Medina, the efforts of the immigrants and Ansars to establish an administrative structure were realized through practices. Hz. In addition to his prophethood, the Prophet (pbuh) shaped the Islamic government as the leader of this administrative structure. The founder of a new society, Hz. The Prophet (pbuh) led people in social life as well as in spiritual life. Along with the Islamic state administration, the Messenger of Allah (pbuh) set an example for people in the light of revelation in political and social life. Hz. The way the Prophet (pbuh) ruled was determined by the guidance of the revelation. Sovereignty in Islam belongs only to Almighty Allah. In the established state order, it is in the hands of human beings to regulate and implement the decrees of Allah Hz. Prophet (pbuh). Hz. The Prophet (pbuh) first started to lay the foundations of the Islamic state in the aqaba pledges before his migration from Mecca to Medina. After his migration to Medina, the Islamic state and its administration were determined and shaped there. This has happened with what Allah has informed and with the practice of the Messenger of Allah. Hz. We tried to evaluate the role of revelation in the from of administration of the Prophet (pbuh) within the framework of the principles of administration revealed in the Qur'an. We have determined the concepts of justice, obedience, shura, allegiance and competence, which are among the management principles we have discussed, in which subject headings Kettânî deals with in his work called et-Terâtîbu'l-İdâriyye and the verses that he connects. Hz. During the ten year period until the Prophet's (pbuh) death in Medina, we saw that the basic principles that are necessary for Islamic administration and that will Show people the right way were shaped under the guidance of the Qur'an.