Webquest destekli araştırma ve sorgulama yaklaşımının 6.sınıf öğrencilerinin fen akademik başarıları, eleştirel düşünme becerileri ve teknolojiye yönelik tutumları üzerindeki etkisi
The effect of webquest supported inquiry approach on 6th grade students' science academic achievement, critical thinking skills and attitudes towards technology
  1. Tez No: 821110
  2. Yazar: UĞUR BİLİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA ÖZDİLEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 310
Özet
Bu çalışmada, WebQuest destekli araştırma ve sorgulama yaklaşımının 6. sınıf öğrencilerinin fen akademik başarıları, eleştirel düşünme becerileri ve teknolojiye yönelik tutumları üzerindeki etkisi incelenmiştir. Çalışma, 2022-2023 öğretim yılında, Bursa ilindeki bir ortaokulda öğrenim gören 48 (Deney grubu = 23, Kontrol grubu = 25) 6. sınıf öğrencisi ile yürütülmüştür. Çalışmada karma yöntem araştırma desenlerinden biri olan eşzamanlı gömülü (iç içe geçmiş) desen kullanılmıştır. Araştırmanın nicel boyutunda ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desen, nitel boyutunda ise görüşme, gözlem ve doküman incelemesi tekniklerinden yararlanılmıştır. Araştırma,“Güneş Sistemi ve Tutulmalar”,“Vücudumuzdaki Sistemler”,“Kuvvet ve Hareket”ve“Madde ve Isı”ünitelerinde gerçekleştirilmiştir Araştırmada deney grubu öğrencileri WebQuest destekli araştırma ve sorgulamaya dayalı öğrenme yaklaşımı ile kontrol grubu öğrencileri ise programa dayalı öğrenme yaklaşımı ile ders işlemişlerdir. Çalışmanın nicel verilerinin analizlerinde deney ve kontrol grubuna ilişkin veriler ANCOVA, Mann Whitney U ve Wilcoxon testleri ile nitel veriler ise betimsel ve içerik analiz yöntemleriyle analiz edilmiştir. Deney ve kontrol grubu öğrencilerinin Mann Whitney-U testi sonuçlarına göre, tüm ünitelere ait akademik başarı son test puanları arasında deney grubu lehine anlamlı bir farklılık oluştuğu görülmektedir. Eleştirel düşünme becerileri ve teknolojiye yönelik tutum ölçeklerinden elde edilen bulgular da benzer sonuç ortaya koymaktadır. Araştırmadan elde edilen bir diğer bulguya göre, WebQuest destekli uygulamaların öğrencilerin motivasyonlarına ve özgüvenlerine olumlu katkısının olduğu, öğrencileri derse karşı daha istekli hale getirdiği, dersi sevmelerini ve eğlenerek öğrenmelerini sağladığı, iletişim ve takım çalışma gibi çeşitli beceri gelişimleri sağladığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of WebQuest supported approach on 6th grade students' science academic achievement, critical thinking skills and attitudes towards technology was examined. The study was conducted with 48 (Experimental group = 23, Control group = 25) students in a secondary school in Bursa in the 2022-2023 academic year. The simultaneous embedded design, which is one of the mixed method research designs, was used in the study. In the quantitative dimension of the research, quasi-experimental design with pretest-posttest control group was used and in the qualitative dimension, interview, observation and document analysis techniques were used. The research was carried out in the units of“Solar System and Eclipses”,“Systems in Our Body”,“Force and Motion”and“Matter and Heat”. In the study, the experimental group taught WebQuest and the control group taught with a program-based learning approach. In the analysis of the quantitative data of the study, the data on the experimental and control groups were analyzed with ANCOVA, Mann Whitney U and Wilcoxon tests, and the qualitative data were analyzed with descriptive and content analysis methods. According to the Mann Whitney-U test results of the experimental and control group students, it is seen that there is a significant difference in favor of the experimental group between the academic achievement post-test scores of all units. Findings obtained from the scales of critical thinking skills and attitude towards technology also reveal similar results. According to another finding obtained from the research, it was seen that WebQuest supported applications contributed positively to the motivation and self-confidence of the students, made the students more willing to the lesson, provided them to love the lesson and learn by having fun, and provided various skill developments such as communication and teamwork.