Sanal gerçeklik teknolojisi ile verilen ventrogluteal enjeksiyon eğitiminin öğrencilerin bilgi, beceri, motivasyon ve kaygı düzeylerine etkisi: randomize kontrollü bir çalışma
The effect of ventrogluteal injection training provided with vi̇rtual reality technology on knowledge, skill, motivation, and anxi̇ety levels of student: a randomi̇zed controlled tri̇al
- Tez No: 821111
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLÇİN AVŞAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Sağlık Eğitimi, Nursing, Health Education
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Amaç: Bu randomize kontrollü araştırma sanal gerçeklik (SG) teknolojisi ile verilen ventrogluteal enjeksiyon eğitiminin öğrencilerin bilgi, beceri, motivasyon ve kaygı düzeylerine etkisini belirlemek amacıyla yapıldı. Materyal and Metot: Araştırma evrenini 2021-2022 eğitim-öğretim yılı bahar dönemine kayıtlı hemşirelik birinci sınıf öğrencileri oluşturdu. Araştırmanın örneklemini ise araştırmaya dahil edilme kriterlerini sağlayan ve araştırmaya katılmayı kabul eden 142 öğrenci oluşturdu. Araştırmada ventrogluteal enjeksiyon uygulama eğitimi müdahale grubuna SG simülasyonu ile kontrol grubuna ise düşük gerçeklik simülasyonu ile verildi. Öğrenciler eğitim öncesi Tanıtıcı Anket Formunu, eğitim sonrası ise Öğretim Materyaline İlişkin Motivasyon Ölçeği (ÖMMÖ)'ni doldurdu. Tüm öğrencilere eğitim tamamlandıktan sonra iki klinik sınav uygulandı. OSCE (Objective Structure Clinical Examination/ Objektif Yapılandırılmış Klinik Sınav) adı verilen bu klinik sınavlarda öğrencilerin bilgi ve beceri düzeyi değerlendirildi. Öğrencilerin bilgi düzeyi Ventrogluteal Enjeksiyon Bilgi Değerlendirme Formuna, beceri düzeyi ise Ventrogluteal Enjeksiyon Beceri Değerlendirme Formuna kaydedildi. Herbir OSCE öncesi tüm öğrencilere Durumluk Kaygı Envanteri uygulandı. Verilerin değerlendirilmesinde; Frekans, Yüzde, Ortalama, Ki-kare analizi ve t testi kullanıldı. İstatistiksel anlamlılık düzeyi p0.05). Kontrol grubu öğrencilerinin 1. OSCE öncesindeki kaygı düzeyinin (38.88±9.943) 2.OSCE öncesinde anlamlı düzeyde azaldığı (35.07±7.714) saptandı.
Özet (Çeviri)
Aim: This randomized controlled trial was conducted to determine the effect of ventrogluteal injection training given by virtual reality (VR) technology on the knowledge, skills, motivation and anxiety levels of the students. Material and Method: The population of the study consisted of nursing first-year students enrolled in the spring semester of the 2021-2022 academic year. The sample of the study consisted of 142 students who met the criteria for inclusion in the study and agreed to participate in the research. In the study, ventrogluteal injection application training was given to the intervention group with VR simulation and to the control group with Low Reality Simulation. Students filled out the Introductory Survey before the training and Instructional Materials Motivation Survey (IMMS) after the training. All students were applied two clinical exams after the training was completed. In these clinical exams, called OSCE (Objective Structure Clinical Examination), the knowledge and skill level of the students was evaluated. The knowledge level of the students was recorded in the Ventrogluteal Injection Information Assessment Form and the skill level was recorded in the Ventrogluteal Injection Skill Assessment Form. A State Anxiety Inventory was applied to all students before each OSCE. In the evaluation of the data; frequency, percentage, average, chi-square analysis and t test were used. Statistical significance level was accepted as p0.05). It was found that the anxiety level of the control group students before the 1st OSCE (38.88±9.943) decreased significantly before the 2nd OSCE (35.07±7.714). In addition, the anxiety level of the intervention group students before the 1st OSCE (36.69±8.139); it was determined that it decreased significantly before the 2nd OSCE (33.00±7.510). The mean IMMS of the control group students was 144.23±14.20 and the mean of the students in the intervention group was 152.87±8.40 and the difference between the groups was found to be statistically significant.