Üniversite öğrencilerinin Batman'da turizm algısı ve turizme katılımı'nın değerlendirilmesi
Evaluation of the university's tourism perception and tourism participation in Batman
  1. Tez No: 821125
  2. Yazar: İZZET DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ONUR GÜLBAHAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Batman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmanın temel hedefi, Batman ilindeki üniversite öğrencilerinin turizm algılarını ve turizmin gelişimine verdikleri destek düzeyini belirlemektir. Ayrıca, bu verilerin öğrencilerin demografik özelliklerine göre farklılık gösterip göstermediğini araştırmaktır. Araştırma kapsamında, Üniversite öğrencilerinin Batman ilinin turizm potansiyeli algılarını ve Batman ilinin turizm gelişim düzeyine katkıları üzerinde durulacaktır. Bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde, turizmle ilgili genel bilgilere yer verilmiştir. İkinci bölüm, Batman ili ve turizm özellikleri hakkında bilgi sunmaktadır. Üçüncü ve son bölümde ise Batman Üniversitesi öğrencilerinin Batman ilindeki turizm algıları ve turizmin gelişimine verdikleri desteği belirlemek amacıyla gerçekleştirilen araştırma sonuçları yer almaktadır. Araştırma yöntemlerinden olan Nicel Araştırma Yöntemi uygulanan araştırmada, mevcut durumu belirginleştirmek için anket yönteminden yararlanılmış olup, evreni oluşturan Batman Üniversitesi'nde öğrenim gören öğrencilerden 417 katılımcıdan veri alınarak örneklem belirlenmiştir. Toplanan veriler SPSS 21 programında analiz edilerek katılımcıların demografik farklılıklarına göre turizmi nasıl algıladıkları ve etkileri ölçmek için T-testi ve ONE-WAY ANOVA varyans analizleri yapılmıştır. Katılımcıların turizmin sosyo-kültürel, ekonomik, çevresel ve gelişme düzeyine yönelik pozitif ve negatif etkileri tespit etmek için“Korelasyon Analizi ve Çoklu Regresyon Analizi”yapılmıştır. Çıkan test sonuçlarına bakıldığında Üniversite öğrencilerinin turizm etkilerini algılamaları cinsiyet, yaş, eğitim düzeyi ve gelir durumu gibi demografik özelliklerden ötürü anlamlı değişkenlik göstermektedir. Turizmde oluşan pozitif havanın, turizmin gelişimine yönelik desteği yükselttiği görülmüştür. Bu açıdan (pozitif) ekonomik, (pozitif) sosyo-kültürel ve çevresel etkilerin, turizm sektöründe daha belirleyici olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main aim of this study is to determine the tourism perceptions of university students in Batman province and the level of support they give to the development of tourism. In addition, it is to investigate whether these data differ according to the demographic characteristics of the students. Within the scope of the research, university students' perceptions of the tourism potential of Batman province and their contribution to the tourism development level of Batman province will be emphasized. This study consists of three parts. In the first part, general information about tourism is given. The second part provides information about Batman province and its tourism features. In the third and last part, there are the results of the research carried out to determine the tourism perceptions of Batman University students in Batman and their support for the development of tourism. In the study, in which the Quantitative Research Method, one of the research methods, was applied, the survey method was used to clarify the current situation, and the sample was determined by collecting data from 417 participants among the students studying at Batman University. The collected data were analyzed in the SPSS 21 program and T-test and ONE-WAY ANOVA analyzes of variance were conducted to measure how the participants perceived tourism according to their demographic differences and to measure the effects.“Correlation Analysis and Multiple Regression Analysis”were conducted to determine the positive and negative effects of the participants on the socio-cultural, economic, environmental and development level of tourism. Considering the test results, significant differences were found in the perception of tourism effects by university students due to differences in demographic characteristics such as gender, age, education level and income status. It has been seen that the perceived positive contributions in tourism increase the support for tourism development. In this respect, it has been concluded that positive economic, socio-cultural and environmental effects are more decisive than the support given to tourism.