Konuşma korkusu ve heyecanını gidermek için etkinlik tasarımları
Event designs to relieve the fear and excitement of speaking
- Tez No: 821173
- Danışmanlar: PROF. DR. FULYA TOPÇUOĞLU ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilgiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Kişinin çevresindeki diğer bireylerle iletişimi başlatıp bu iletişimi devam ettirmesini sağlaması için en fazla ihtiyacı olan dil becerisi konuşma becerisidir. Konuşma, zihinsel ve fiziksel bir süreç olup beraber kullanılan sembol ve seslerin karşıdaki bireyin belleğinde anlam kurmasını, mesaja dönüşmesini sağlar. Okul çağındaki bireyin sosyalleşmesindeki en önemli faktörlerden biri olan konuşma becerisi bireylerin yaşamış oldukları konuşma korkusu ve heyecanı dolayısıyla konuşma becerisi gerektiği ölçüde gelişim gösterememektedir. Bu noktada en ciddi vazifelerden biri ana dili öğretmenlerine düşmektedir. Ana dili öğretmenlerinin okul çağındaki bu bireylerin konuşma korkusu ve heyecanının giderilmesi için Türkçe Öğretim Programında yer alan kazanımlar doğrultusunda çeşitli etkinlikler hazırlayıp uygulama yaptırması gerekmektedir. Çalışmanın amacı konuşma korkusu ve heyecanını gidermek için etkinlik tasarlamaktır. Bu çalışma konuşma korkusu ve heyecanı yaşayan öğrencilerin, çalışmada tasarlanan bu etkinlikleri kullanarak yaşadıkları konuşma korkusu ve heyecanını gidermeleri için önem taşımaktadır. Bu çalışmada betimsel araştırma modeli kullanılmıştır. Çalışmanın örneklemini Türkçe Öğretim Programında yer alan konuşma becerisi kazanımlarına uygun etkinlikler oluşturmaktadır. Çalışmanın verileri doküman incelemesi tekniğiyle toplanmıştır. Çalışmada Türkçe Öğretim programını uygun konuşma etkinlikleri kullanılmıştır. Tasarlanan etkinliklerin seçiminde 10 Türkçe öğretmeni ve 5 Türkçe eğitimi alanında görev yapan akademisyenin görüşüne başvurulmuştur. Çalışma için 55 etkinliğin olduğu bir etkinlik havuzu hazırlanmıştır. Havuzdaki etkinler uzmanların görüşüne sunulup içerisinden 45 konuşma etkinliği seçilmiştir. Uzman görüşleriyle belirlenen etkinlikler uygulamalarıyla birlikte sunulmuştur. Çalışmanın sonucunda tasarlanan ve uygulanan etkinliklerin konuşma korkusu ve heyecanını yenmede yardımcı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The language skill, which is the most personnel to operate the person's souls to initiate and maintain communication with other animals, is the speaking skill. Speech is a mental and physical process, and it enables the symbols and sounds used together to make sense in the memory of the other world and turn them into messages. Speaking skill, which is one of the most important factors in the socialization of people in school periods, cannot develop as much as speaking needs, and the ability to observe the fear and excitement of speaking. At this point, one of the most serious tasks falls on keeping the mother tongue. In order to hide the fear and excitement of speaking, these people in the school period of mother tongue reading should prepare and practice various activities through the achievements in the Turkish Curriculum. The aim of the study is to show activity to eliminate the fear and excitement of speaking. This study is important for people who experience the fear and excitement of speaking, to reduce the fear and excitement of speech they experience by using these unobserved animals. A descriptive research model was used in this hospital. The sampling of the study consists of activities suitable for speaking skills in the Turkish Curriculum. The data of the study were collected by the documentation analysis technique. In the study, appropriate speech expressions were used in the Turkish Curriculum. Opinions of 10 Turkish teachers and 5 customers working in the field of Turkish education were sought from the designed narratives. An activity room with 55 performances was prepared for the study. The activities in the pool were presented to the opinion of the experts and 45 speeches were selected from them. It was presented together with the activities determined by expert opinions. As a result of the study, it is thought that the activities designed and implemented will help to overcome the fear and excitement of speaking.