Local government in Afghanistan
Afganistan'da yerel yönetim
  1. Tez No: 821199
  2. Yazar: RAHIMULLAH AKBARZAI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ANNAMARIA CSISZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Çatışma sonrası toplumların, hükümet sisteminin yeniden inşasına ve restorasyonuna ihtiyacı var. Demokrasi ve sosyal haklar standartlarına dayanan tanınmış idari sistemler ilerlemeyi ve başarıyı mümkün kılar. Çatışma sonrası toplumların çoğunda, yerel yönetişim, büyük sorunları çözmeye ve önemli ilerlemeler sağlamaya katkıda bulunan bürokrasiler yaratılarak yapılabilir. Afganistan, birkaç on yıllık savaş, yıkım, iyi yönetişim ve kamu hizmeti yokluğu yaşayan bir ülkedir. Bu nedenle Afganistan'da deneyimli bir bürokratik sistemin oluşturulması önemlidir. Yerel yönetimin oluşturulması, merkezi yönetimin sorunlarını azaltabilir ve insanların sosyal, ekonomik ve politik faaliyetlerde yer almasına yardımcı olabilir. Afganistan'daki yerel yönetimi genişletmek ve güçlendirmek için Bonn Anlaşması'ndan sonra uluslararası toplumun yardımı yararlı oldu, çünkü Afganistan İslam Cumhuriyeti'nin çabaları tüm eksiklikleri gideremedi. Buna ek olarak, yerel yönetimdeki etkisizliğin ve yerel yönetimden duyulan hoşnutsuzluğun geniş kapsamlı nedenleri olan çeşitli zorluklar (yolsuzluk, cehalet, yoksulluk, işsizlik, yasaların kötüye kullanılması ve stratejik planlamanın yokluğu vb.) hala vardır". Bu belge aşağıdaki soruları ele almaktadır: Afganistan'daki yerel örgütlerin büyümesini engelleyen zorluklar nelerdir? Afganistan'da yerel yönetim nasıl çalışır?
Özet (Çeviri)
Post-conflict societies need the rebuilding and restoration of the government system. Recognized administrative systems based on democracy and social rights standards make progress and success possible. In most post-conflict societies, local governance can be done by creating bureaucracies that contribute to solving major problems and making significant progress. Afghanistan has seen multiple decades of conflict, devastation, poor leadership, and public service. As a result, Afghanistan needs to build a competent bureaucratic system. The establishment of local government can facilitate participation in social, economic, and political activities while easing the burdens placed on the federal government. The international community's help in expanding and bolstering Afghanistan's local government following the Bonn Agreement was advantageous because the Islamic Republic of Afghanistan's efforts fell short of fully resolving all issues. In addition, there are still various challenges (corruption, illiteracy, poverty, unemployment, abuse of laws and lack of strategic planning, etc.) with far-reaching causes of local government ineffectiveness and dissatisfaction with local government". This document addresses the following questions: What are the challenges hindering the growth of local organizations in Afghanistan? How does the local government work in Afghanistan?