Afganistan'da Türkçe eğitiminin tarihi
History of Turkish education in Afganistan
  1. Tez No: 207113
  2. Yazar: AYSULTAN KHAİRİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EROL BARIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
ÖZET AFGANİSTAN'DA TÜRKÇE EĞİTİMİNİN TARİHİ Hayri, Aysultan Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı Tez Danışmanı: Yrd.Doç.Dr. Erol BARIN Nisan - 2007 Dil, maddî bakımdan insan vücudundaki birtakım sistemlerin oluşturduğu, seslerin bütününü ortaya çıkaran bir organ ise de, manevî bakımdan insanlar arasındaki en önemli iletişim aracıdır. Dil bir milletin kültürel kimliğinin oluşmasında çok önemli bir yere sahiptir. Çünkü başlangıçtan beri insanların yaptıkları tüm sosyal, siyasal ve kültürel faaliyetleri ve özellikleri farklı toplulukların farklı dillerinin sözlü ve yazılı şekilleri ile nesiller boyu ağızdan ağza veya edebî eserler vasıtasıyla konuşarak ve yazarak nakledilip gelmektedir. Bugünkü toplulukları oluşturan en önemli ve temel etmenlerden biri o milletin konuştuğu dildir. Dil bir toplumun millî kimliği olduğu gibi, milletler arası maddî ve manevî alışverişin en önemli aracı niteliğini de taşımaktadır. Bu çalışma ?Afganistan'da Türkçe Eğitiminin Tarihi? adı altında yapılmıştır. Bu çalışmada Afganistan'ın siyasal, sosyal ve kültürel durumu üzerine kısaca durulmakla birlikte etnik ve demografik yapısı hakkında da açıklama yapılmıştır. Çalışmanın esas konusu Afganistan'da Türkçe eğitimidir. Buna göre her şeyden önce oranın eğitimi, tarihi ayrı ayrı tarihler kapsamında ele alındı. Türkçeyle ilgili kurumların oluşumu, devamı, değişik durumları ve yükselişi hakkında araştırma yapılıp Afganistan'da modern eğitim temelinin atılışında Türk devletinin payı ve Türkiyeli iş adamlarının dost ve kardeşçe faaliyetleri doğrultusunda belgelere dayanılarak açıklamalar yapılmıştır. Afganistan'da Türkçe eğitimi ile ilgili konuyu ele almışken Afganistan nüfusunun üçte birini oluşturan yerli Türk kökenli Özbek, Türkmen vb. Türklerin kültürel hayatı ve sosyal durumu hakkında da kaynaklara dayanarak inceleme yapıldı. Buna göre Afganistan'ın genel eğitiminde Türkçe eğitiminin çok önemli olduğu ortaya çıkmaktadır. Dolayısıyla araştırmanın konu ile ilgili bu bölümü ?Afganistan'da Türkçe Eğitiminin Dünü ve Bugünü? ana başlığı altında toplanmaya çalışılmıştır. Ayrıca Afganistan'da Türk Dili ve Edebiyatının yaşayıp ayakta kalması için mücadele edip katkıda bulunanlar hakkında da kısaca bilgi verilmeye çalışılmıştır
Özet (Çeviri)
ABSTRACT HISTORY OF TURKISH EDUCATION IN AFGHANISTAN Hayri, Aysultan Turkish Langage Teaching Programme Advisor : Assistant Professor Erol BARIN April - 2007 Although language occurs thanks to some organs revealing all of the sounds which are composed by a number of systems, it is, spiritually, the most important means of communication among people. Language has a very crucial importance in forming a nation?s cultural identity inasmuch as it carries all the cultural, social and political activities done by people and especially in that it carries the languages of different societies from generation to generation in spoken or written forms by using literary means. One of the most important elements forming the present communities is the language spoken by them. As well as being a society?s national identity, it is also the most essential means in international commerce and cultural exchange. This study has been carried out in Afghanistan under the title ? The history of Turkish Language Education in Afghanistan? In this study, not only has Afghanistan?s political, social and cultural situation been briefly explained but also some remarks have been made about its ethnic and demographic structure. The main concern of this study is the Turkish Language education in Afghanistan. In accordance with this, its history has been examined under different periods. Research on the formation, sustainability, rise and other issues of the institutions related to Turkish language has been carried out and the contribution of Turkish government and businessmen to the establishment of modern education in Afghanistan has been discussed based on documents. Since a study has been carried out regarding Turkish Language education in Afghanistan, some research based on documents about the cultural life and social situation local, Turkish originated people such as Uzbeks, Turkomans, has been done According to this study, it can be concluded that Turkish language education is very important in Afghanistan?s general education. Therefore, the part of the study regarding this, has been tried to mention under the title ?The past and present of Turkish Language Education in Afghanistan?