Farklı deneysel epilepsi modellerinde TRP iyon kanallarının ve nörotrofik faktörlerin rolü: moleküler ve elektrofizyolojik yaklaşımlar ile incelenmesi
The role of TRP ion channels and neurotrophic factors in different experimental epilepsy models: investigation with molecular and electrophysiological approaches
- Tez No: 821201
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN HİM, DR. ÖĞR. ÜYESİ HAYRİYE SOYTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Amaç: En yaygın nörolojik hastalıklardan biri olan epilepsi dünya çapında birçok bireyde görülmektedir. Bu çalışmada, farklı deneysel epilepsi modelleri kullanılarak TRP iyon kanalları ve bazı nörotrofik faktörlerin gen ifadeleri incelenerek epilepsideki rolünün araştırılması amaçlanmıştır. Yöntem: Etik kurul onayı alınan çalışmamızda ergin Wistar albino ve WAG/Rij erkek sıçanlar kullanılarak toplamda 32 hayvan (n=8) çalışmaya dahil edildi. Gruplar Kontrol, Akut PTZ, Kronik PTZ (tutuşma) ve Absans Epilepsi modeli şeklinde oluşturuldu. Akut model için tek doz pentilentetrazol (PTZ) (50 mg/kg), kronik PTZ modeli için hayvanların tutuşma davranışları gözlenene kadar haftada üç kez PTZ (35 mg/kg) intraperitoneal olarak uygulandı. Absans epilepsi modeli ise kendiliğinden epileptiform aktivite oluşturmaktadır. Hayvanlardan 60 dakikalık elektrokortikogram kaydı alındıktan hemen sonra korteks ve hipokampus dokuları izole edildi. Hedef genlerin ekspresyon düzeyleri gerçek zamanlı polimeraz zincir reaksiyonu yöntemi ile çalışıldı. Elde edilen veriler SPSS 20.0 yazılımı kullanılarak tek yönlü varyans analizi post-hoc LSD testiyle karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: Epilepsy, one of the most common neurological disorders, affects millions of people worldwide. The purpose of this study was to investigate the role of TRP ion channels and some neurotrophic factors in epilepsy by analysing their gene expression in different experimental epilepsy models. Methods: A total of 32 adult Wistar albino and WAG/Rij male rats (n=8) were used in our study, which was approved by the ethics committee. Control, Acute PTZ, Chronic PTZ (Kindling), and Absence Epilepsy groups have been created. A single dose of pentylenetetrazol (PTZ) (50 mg/kg) was given to the animals in the acute model, whereas PTZ (35 mg/kg) was injected intraperitoneally three times a week until the animals' kindling behavior was observed in the chronic PTZ model. The absence epilepsy model causes epileptiform activity on its own. After 60 minutes of electrocorticogram recording from the animals, the cortex and hippocampal tissues were isolated. The real-time polymerase chain reaction method was used to examine the expression levels of the target genes. Using SPSS 20.0 software, the data collected were compared using a one-way analysis of variance post-hoc LSD test.