On the universality of cognitive biases in natural language:The case of noun phrase internal ordering
Doğal dildeki bilişsel eğilimlerin evrenselliği üzerine:İsim öbekleri iç dizilim örneği
- Tez No: 821216
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN ŞENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Psikoloji, Linguistics, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişsel Bilim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu çalışma ile Türkçe'de ad öbeklerinin içindeki doğal sıralamasının ne olduğunu, Türkçe konuşan katılımcıların tercihlerinin bir homomorfizm eğilimi yansıtıp yansıtmadığını ve tercihlerinin anadillerinden etkilenip etkilenmediğini görmek için ad öbeği iç dizilim tercihlerini jest modalitesinde deneysel olarak gözlemlemek amaçlanmıştır. Bu doğrultuda, Türkçe konuşan katılımcılar (N=44), birinci blokta ana dillerine erişimin engellendiği (bastırmanın önce geldiği koşul) veya ikinci blokta ana dillerine erişimin engellendiği (bastırmanın sonra geldiği koşul) olmak üzere iki koşula rastgele atanmıştır. Her iki koşulda da, katılımcılardan mesafe, sayı ve özellik bakımından değişkenlik gösteren geometrik şekil kümelerine ait görselleri tarif etmek için doğaçlama hareketler yapmaları istendi. Deneyin sonuçları, Türkçe konuşan katılımcılar tarafından üretilen jest dizilerinin çoğunluğunun homomorfik olduğunu ve ad öbeği içinde en çok tercih edilen dizilişin Dem
Özet (Çeviri)
The present study experimentally investigates the order of NP-internal modifiers in gesture modality as practiced by Turkish speaking participants in an attempt to understand the natural order within NPs crosslinguistically, whether the participants' preferences reflect a homomorphism bias, and whether their preferences are influenced by their native language. For these purposes, Turkish-speaking participants (N=44) randomly assigned to two conditions where access to their native language was suppressed in the first block (suppression-first condition) or where access to their native language was suppressed in the second block (no-suppression-first condition). Under both conditions, the participants were asked to improvise gestures to describe visauls showing geometric shape clusters varying in distance, number and features. Results of the experiment indicate that the majority of gesture strings produced by Turkish speaking participants is homomorphic and the mostly preferred NP internal order is Dem