Farklı düzeylerde takım sporları yapan sporcuların özgüven ve sporcu kimliğinin imgelenme türleri ile kullanım düzeyleri üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of the impact of self-confidence and athlete identity on the types of imagery and levels of use of athletes engaged in different levels of team sports
  1. Tez No: 821235
  2. Yazar: ENGİN ÇİNİBULAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇETİN ÖZDİLEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Tez çalışması kapsamında yapılan alan araştırmasına katılan sporcuların sporda imgeleme envanteri ve alt boyutlarından motivasyonel genel ustalık alt boyutu ile cinsiyet değişkeni arasında anlamlı fark bulunmuştur. Sporda imgeleme envanteri ve diğer alt boyutlarında bir farklılık tespit edilememiştir. Sporcuların sporcu kimliği ölçeği ile cinsiyet değişkeni arasında anlamlı fark görülmemiştir. Sporcuların sporda imgeleme envanteri ve alt boyutlarından, bilişsel imgeleme ve Sporda İmgelenme Envanteri ile milli sporculuk durumu arasında anlamlı fark bulunmuştur. Diğer alt boyutlarında bir farklılık tespit edilememiştir. Sporcuların sporcu kimliği ölçeği ile milli sporculuk değişkeni arasında anlamlı fark görülmüştür. Sporcuların sürekli sportif kendine güven ile milli sporculuk değişkeni arasında anlamlı fark görülmüştür. Sporcuların sporda imgeleme envanteri ve alt boyutlarından bilişsel imgeleme, motivasyonel özel imgeleme ve motivasyonel genel ustalık ile sakatlık yaşadınız mı değişkeni arasında anlamlı fark bulunmuştur. Sporda imgeleme envanterinin motivasyonel genel uyarılmışlık alt boyutunda bir farklılık tespit edilememiştir. Sporcuların sporcu kimliği ölçeği ile sakatlık yaşadınız mı değişkeni arasında anlamlı fark görülmüştür. Sporcuların sürekli sportif kendine güven ölçeği ile sakatlık yaşadınız mı değişkeni arasında anlamlı fark görülmüştür. Sporcuların sporda imgeleme envanteri ve alt boyutlarından bilişsel imgeleme, motivasyonel özel imgeleme, motivasyonel genel ustalık ve motivasyonel genel uyarılmışlık ile yaş değişkeni arasında anlamlı farklılık görülmemiştir. Sporcuların sporcu kimliği ölçeği ile yaş değişkeni arasında anlamlı fark görülmemiştir. Sporcuların sürekli sportif kendine güven ölçeği ile yaş değişkeni arasında anlamlı fark görülmüştür. Sporcuların sporda imgeleme envanteri ve alt boyutlarından bilişsel imgeleme, motivasyonel genel uyarılmışlık ve motivasyonel genel ustalık ile eğitim değişkeni arasında anlamlı farklılıklar görülmüştür. Sporda imgeleme envanteri alt boyutu olan motivasyonel özel imgeleme ve eğitim değişkeni arasında fark görülmemiştir. Sporcuların sporcu kimliği ölçeği ile eğitim değişkeni arasında anlamlı fark görülmemiştir. Sporcuların sürekli sportif kendine güven ölçeği ile eğitim değişkeni arasında anlamlı fark görülmüştür. Çalışmaya katılan sporcuların sporda imgeleme envanteri ve alt boyutlarından bilişsel imgeleme, motivasyonel genel uyarılmışlık ve motivasyonel genel ustalık ile spor geçmişi değişkeni arasında anlamlı farklılıklar görülmüştür. Sporda imgeleme envanteri alt boyutu olan motivasyonel özel imgeleme ve spor geçmişi arasında fark görülmemiştir. Sporcuların sporcu kimliği ölçeği ile spor geçmişi değişkeni arasında anlamlı farklılıklar görülmüştür. Sporcuların sürekli sportif kendine güven ölçeği ile spor geçmişi değişkeni arasında anlamlı farklılıklar görülmüştür. Çalışmaya katılan sporcuların sporda imgeleme envanteri ve alt boyutlarından bilişsel imgeleme, motivasyonel özel imgeleme, motivasyonel genel uyarılmışlık ve motivasyonel genel ustalık ile branş değişkeni arasında anlamlı farklılıklar görülmüştür. Sporcuların sporcu kimliği ölçeği ile branş değişkeni arasında anlamlı fark görülmüştür. Sporcuların sürekli sportif kendine güven ölçeği ile branş değişkeni arasında anlamlı fark görülmüştür. Bilişsel imgeleme ile motivasyonel özel imgeleme, motivasyonel genel uyarılmışlık, motivasyonel genel ustalık, sporda imgeleme envanteri, sporcu kimliği ölçeği ve sürekli sportif kendine güven arasında pozitif yönde ilişkiler tespit edilmiştir. Motivasyonel özel imgeleme ile motivasyonel genel uyarılmışlık, motivasyonel genel ustalık, sporda imgeleme envanteri, sporcu kimliği ölçeği ve sürekli sportif kendine güven arasında pozitif yönde ilişkiler tespit edilmiştir. Motivasyonel genel uyarılmışlık ile motivasyonel genel ustalık, sporda imgeleme envanteri, sporcu kimliği ölçeği ve sürekli sportif kendine güven arasında pozitif yönde ilişkiler tespit edilmiştir. Motivasyonel genel ustalık ile sporda imgeleme envanteri, sporcu kimliği ölçeği ve sürekli sportif kendine güven arasında pozitif yönde ilişkiler tespit edilmiştir. Sporda imgeleme envanteri ile sporcu kimliği ölçeği ve sürekli sportif kendine güven arasında pozitif yönde ilişkiler tespit edilmiştir. Sporcu kimliği ölçeği ile sürekli sportif kendine güven arasında pozitif yönde ilişkiler tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
A significant difference was found between the athletes' imagery inventory in sports-and-the motivational general mastery sub-dimension and gender variable. No difference was found between the imagery inventory in sports-and-its other dimensions. There was no significant difference between the athlete identity scale of the athletes and the gender variable. A significant difference was found between the athletes' imagery inventory in sports-and-its cognitive imagery sub-dimension and national sportsmanship status. No difference was detected in the other sub-dimensions of imagery inventory in sports. There was a significant difference between the athlete identity scale of the athletes and the national sportsmanship variable. There was a significant difference between the continuous sportive self-confidence of the athletes and the national sportsmanship variable. A significant difference was found between the athletes' imagery inventory in sports-and-its cognitive imagery, motivational specific imagery, motivational general mastery sub-dimensions and experienced injury. No difference was found in the motivational general alertness sub-dimension of imagery inventory in sports. There was a significant difference between the athlete identity scale of the athletes and the variable of whether you had an injury. It was observed a significant difference between the constant sportive self-confidence scale of the athletes and the variable of whether you have experienced an injury. There was no significant difference between the athletes' imagery inventory in sports-and-its cognitive imagery, motivational specific imagery, motivational general mastery, motivational general alertness sub-dimensions and age variable. No significant difference was observed between the athlete identity scale and age variable. There was observed a significant difference between the continuous sportive self-confidence scale of the athletes and the age variable. Significant differences were observed between the athletes' imagery inventory in sports-and-its cognitive imagery, motivational general alertness and motivational general mastery sub dimensions and education variable. There was no difference between motivational specific imagery and education variable, which is the sub-dimension of imagery inventory in sports. There was no significant difference between the athlete identity scale of the athletes and the education variable. There was a significant difference between the continuous sportive self-confidence scale of the athletes and the education variable. Significant differences were observed between the athletes' imagery inventory in sports-and-its cognitive imagery, motivational general alertness, motivational general mastery sub-dimensions and sports (making) background of the athletes who participated in the study. There was no difference between motivational specific imagery, which is the sub-dimension of imagery inventory in sports, and sports (making) background/history. Significant differences were observed between the athlete identity scale of the athletes and the sports history variable. Significant differences were observed between the continuous sportive self-confidence scale of the athletes and the sport history variable. Significant differences were observed between the athletes' imagery inventory in sports-and-its cognitive imagery, motivational specific imagery, motivational general alertness, motivational general mastery sub-dimensions and branch variable. There was a significant difference between the athlete identity scale of the athletes and the branch variable. There was a significant difference between the continuous sportive self-confidence scale of the athletes and the branch variable. In the study, positive relationships were found between cognitive imagery, motivational specific imagery, motivational general alertness, motivational general mastery, imagery inventory in sports, athlete identity scale and continuous sports self-confidence. There were positive relationships between motivational specific imagery, motivational general alertness, motivational general mastery, imagery inventory in sports, athlete identity scale and continuous sports self-confidence. There were positive relationships between motivational general alertness, motivational general mastery, imagery inventory in sports, athlete identity scale and continuous sportive self-confidence. Positive relationships were found between motivational general mastery, imagery inventory in sports, athlete identity scale and continuous sportive self-confidence. Positive relationships were found between the imagery inventory in sports, athlete identity scale and continuous sportive self-confidence. Also positive relationships were found between the athlete indentity scale and continuous sportive self-confidence.