A critical outlook on anthropocentrism from the urban perspective
Kentsel perspektiften insanmerkezciliğe eleştirel bir bakış
  1. Tez No: 821236
  2. Yazar: MELTEM AYGÜN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ A. BANU KOÇER REISMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu tez, insanmerkezci yaklaşımın, Eleştirel Post-hümanist perspektiften nasıl anlam ürettiğini mercek altına almakta ve aynı zamanda toplumsal olarak inşa edilmiş baskı sistemlerinin yapısökümcü olasılıklarını kentsel ekosistem üzerinden irdeleme iddiası gütmektedir. Bunu bireyselleşme ve kolektivizm ile toplumsal hareketler üzerinden alt-politikaların kesişimselliğiyle ele almaktadır. Ek olarak, modernleşmenin sürekliliğinin ve teknolojik determinizmin getirdiği büyük değişimlerin kültürel, sosyal, sembolik ve ekonomik kırılmalara yol açtığını ve biyopolitikanın insan bedeni ve nüfus politikalarının ötesinde anlam ifade ettiğini vurgulamaktadır. Bu amaçla, doğa-kültür ikiliğinden kaynaklanan ekolojik krizlerin durumunu Kartezyen mantıkta, günümüz anlayışıyla, kalkınma ve sürdürülebilirlik üzerinden ele alarak döngüsel ve türev ekonomi modelini savunur ve çoğulculuk ile kapsayıcılık ilkesini vurgular.
Özet (Çeviri)
This thesis examines how the anthropocentric approach produces meaning from the Critical Post-humanist perspective and also claims to examine the deconstructive possibilities of socially constructed oppression systems through the urban ecosystem. It deals with the intersection of individualization and collectivism and sub-policies through social movements. In addition, this thesis emphasizes that the continuity of modernization and the great changes brought about by technological determinism leads to cultural, social, symbolic, and economic ruptures and that biopolitics has a meaning beyond the human body and population policies. For this purpose, it defends the circular and derivative economy model and emphasizes the principle of pluralism with inclusiveness, by addressing the situation of ecological crises arising from the nature-culture duality with Cartesian logic, with today's understanding, through development and sustainability.