Türk resim sanatında portre
Portrait in Turkish painting
- Tez No: 821248
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Plastik Sanatlar ve Resim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Türk resim sanatında portre konusu, sanat tarihinde önemli bir yere sahiptir. Osmanlı döneminde portre sanatı, genellikle sultanların veya diğer önemli şahsiyetlerin portrelerinin yapılmasıyla sınırlıydı. Ancak, modern Türk resim sanatıyla birlikte portre konusu daha geniş bir kitleye ulaştı ve ressamların farklı tekniklerle kendilerini ifade etmelerine imkan tanıdı. Cumhuriyet dönemi sanatçıları, Batı sanatının etkisiyle portre sanatına farklı bir boyut kazandırdılar. Sanatçılar, gerçekçi veya üslupsal yaklaşımlarla portreler yaparak, farklı kişilikleri, duyguları ve karakterleri yansıtmayı hedeflediler. Bu dönemde portre sanatı, sadece zengin veya ünlü kişilerin portrelerinin yapılmasıyla sınırlı kalmadı ve sıradan insanların portreleri de yapılmaya başlandı. Modern Türk resim sanatında, portre konusu hala önemini korumaktadır. Geleneksel ve modern teknikler kullanılarak yapılan portreler, farklı kişilikleri, kültürleri ve duyguları yansıtmaktadır. Portre konusu, Türk resim sanatının zengin bir parçasıdır ve halen günümüzde de birçok sanatçı tarafından tercih edilmektedir. Bu çalışma ile birlikte Türk resim sanatında portre konusu ele alınmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of portrait in Turkish art has held an important place in the history of art. During the Ottoman era, portrait art was mostly limited to making portraits of sultans or other important personalities. However, with modern Turkish art, the portrait subject reached a wider audience and allowed painters to express themselves with different techniques. Artists in the Republic era, influenced by Western art, added a different dimension to portrait art. They aimed to reflect different personalities, emotions, and characters by making portraits with realistic or stylized approaches. During this period, portrait art was not limited to the portraits of only wealthy or famous people, and portraits of ordinary people also began to be made. In modern Turkish art, the portrait subject still holds its importance. Portraits made with traditional and modern techniques reflect different personalities, cultures, and emotions. The portrait subject is a rich part of Turkish art and is still preferred by many artists today. With this study, an attempt has been made to address the subject of portrait in Turkish art.