The effect of covid-19 on HBA1C and fasting blood sugarlevels in diabetic patients
Covid-19' un diyabetik hastalarda HBA1C ve açlık kanşeker düzeylerine etkisi
- Tez No: 821247
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK KUZAY AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıbbi Genetik ve Moleküler Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Giriş: Korona virüsü (Covid-19) (Şiddetli Akut Hava Sendromu) tip II (SARS-2), 2019 yılında ortaya çıkmıştır ve tüm dünyaya yayılmıştır. Virüsün diyabetik hastalarda hayati fonksiyonları olumsuz yönde etkilediğini bildiren çalışmalar bulunmaktadır. Virüsün βhücrelerini direk etkileyerek metabolizma bozukluklarına yol açması diyabetiklerde hastalığın daha ağır seyretmesine neden olabilir. Amaç: Bu çalışma diyabetik hastalarda Korona virüsün HBA1C ve günlük açlık kan şeker düzeylerine etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Yöntem: Bu çalışma 1 Şubat 2022-1 Ağustos 2022 tarihleri arasında Irak'ın Ramadi ilinde bulunan bir karantina hastanesinde yürütülmüştür. Çalışmaya 54 kadın, 54 erkek olmak üzere 130 kişi dahil edilmiştir. Çalışma gruplarından 22 kişi diyabetik olmayan kontrol grubunu oluşturmaktadır. 108 kişi ise daha önce diyabet tanısı almış ve Covid-19 testi pozitif olan hastalar oluşturmaktadır. Hastalarda Covid-19 tedavisine başlamadan önce 1. Gün (GLU1) ve tedaviden sonra 2. ve 3. Gün (GLU2 ve GLU3) açlık kan glukoz vii düzeylerine bakıldı. Ayrıca tedaviye başlamadan önce (HbA1c 1) ve tedaviye başladıktan sonra 2 ay arayla 2 kere (HbA1c 2 ve HbA1c 3) HbA1c düzeyleri incelendi.
Özet (Çeviri)
Introduction: Corona virus (Covid-19) (Severe Acute Air Syndrome) type II (SARS-2) emerged in 2019 and has spread all over the world. There are studies reporting that the virus negatively affects vital functions in diabetic patients. The fact that the virus directly affects β-cells and causes metabolic disorders may cause a more severe course of the disease in diabetics. Objective: This study was conducted to examine the effect of Corona virus on HBA1C and fasting blood glucose levels in diabetic patients. Method: This study was conducted in a quarantine hospital in Ramadi, Iraq, between February 1, 2022 and August 1, 2022. 130 people, 54 women and 54 men, were included in the study. 22 people from the study groups constitute the non-diabetic control group. 108 people consist of patients who have been diagnosed with diabetes before and who have positive Covid-19 test. Fasting blood glucose levels were measured on Day 1 (GLU1) before starting Covid-19 treatment and on Day 2 and 3 (GLU2 and GLU3) after treatment. In addition, HbA1c levels were examined before starting the treatment (HbA1c 1) and 2 times (HbA1c 2 and HbA1c 3) with an interval of 2 months after starting the treatment.