Kahramanmaraş koşullarında ikinci ürün olarak yetiştirilecek melez mısır çeşitlerinin belirlenmesi
A Research on determining of hybrid corn varieties to be adapted as second crop in the Kahramanmaraş conditions
- Tez No: 24499
- Danışmanlar: PROF. DR. TURAN SAĞLAMTİMUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
ÖZET KAHRAMANMARAŞ KOŞULLARINDA İKİNCİ ÜRÜN OLARAK YET ÎST ÎR İLECEK MELEZ MISIR ÇEŞİTLERİNİN BELİRLENMESİ İPEK, Osman Nuri Yüksek Lisans Tezi, Tarla Bitkileri Bölümü Tez Yöneticisi s Prof. Dr, Turan SA?LAMTİMUR Yrd.Doç.Dr. Ahmet YILMAZ Eylül 1992, 39 sayfa Kahramanmaraş koşullarında ikinci ürün olarak yetiştirilebilecek melez mısır çeşitlerini saptamak amacıyla yapılan bu çalışmada, MF-714, MF-820, P-3377, P- 3747, DK-698, LB-5S, LB-60, PX-79, PX-9540 ve XL---72AA melez mısır çeşitleri materyal olarak kullanılmıştır. Çalışmadan, 1000 tane ağırlığı, koçan başına tane ağırlığı ve tane verimi bakımından en yüksek değerlere P- 3377 çeşidinin sahip olduğu belirlenmiştir» Çeşitlerin dekara tane verimleri P-3377 çeşitinde 1161.49 kg, PX-79 çeşitinde ise 800.83 kg arasında değişmiştir. Anahtar Kelimeler : Mısır, ikinci ürün, tepe püskülü çıkış süresi, olgunlaşma süresi, bitki boyu, 11 k koçan yüksekliği, bitki başına koçan, sayısı, koçan boyu, koçan çapı, 1000 tane ağırlığı, koçan başına tane ağırlığı, tane verimi II
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A RESEARCH GN DETERMININB OF HYBRÎD CORN VARIETIES TO BE ADAPTED AS SECOND CROP IN THE KAHRAMANMARAŞ CONDITIONS t PEK, Osman Nuri M.S. in Agriculture Faculty Supervisor 5 Prof. Dr. Turan SAGLAMTİMUR Yrd. Doç. Dr. Ahmet YILMAZ September 1992, 39 pages The aim of this research was to determine the suitable hybrid corn varieties to be gromn as second crop in the. Kahramanmaraş conditions. In this study, MF-714, MF--820, P~ 3377, P-3747, DK-698, LG-55, LG-60, PX--79, PX-9540 ve XL- 72AA hybrid corn varieties were used as the plant material. In the study, P-3377 hybrid corn variety had the highest 1000 grain weight, grain weight per ear and grain yield per decar" Grain yield of varieties varied from 800.83 kg/da for PX-79 to 1161.49 kg/da for P-3377. Key Words s Corn, second crop, period of the anthesis, number of days to maturity, plant height, first of ear height, number of ear per plant, ear height, ear diameter, 1000 grain weight, grain weight per ear, grain yield