From thuggee to thug life: The subversion of colonial mythmaking
Thuggee'den thug life'a: Sömürgecilik mitlerinin yıkılması
- Tez No: 821280
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK DİRENÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Tarih, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, History, English Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Günlük hayatta etimolojilerinin arkasında yatan mitik ve tarihi ruhu fark etmeden kullandığımız sıradan, basmakalıp kelimeler vardır. Bu çalışmanın amacı, İngiliz dilinde oldukça yaygınlaşmış olan 'Thug' kelimesinin izini, kökeni on dokuzuncu yüzyılda İngiliz imparatorluğu sömürgesi olan Hindistan'dan günümüzün çeşitli kültürel ve sosyo-politik üretimlerine kadar sürmektir. 'Thug' kelimesi, Hindistan'da olan ve üyeleri Hint Budizm'i ve İslam mensuplarından oluşan bir suç örgütüne dayanır. İngilizceye 'Thuggee' olarak aktarılmış bu pratik hakkında, diğer çetelere kıyasla ciddi bir mitik söylem üretilmiştir ve bu mitik söylemler doğrudan İngilizlerin alt kıtada yarattığı hukuk sistemini etkilemiştir. Bu yeni kanunlar ise sömürge üzerindeki baskıcı kavrayışlarını sertleştirmiştir. Çalışmanın merkezi odak noktası olan eserler, mitik söylemlerin en etkileyici şekilde yayılmasına sebep olan, on dokuzuncu yüzyılda Hindistan'da görev yapan Tümgeneral William Henry Sleeman'ın raporları ve Albay Philip Meadows Taylor'ın Confessions of a Thug romanıdır. Bu söylemler İngiliz adalarında yayıldıkça, işçi sınıfı ve göçmenlerin endüstriyel İngiliz hükümetine karşı hoşnutsuzluğunu bastırmak için kullanılmıştır. 'Thug' kelimesinin kökenini tarihi açıdan inceleyen başka çalışmalar olsa da bu tezin ayırt edici özelliği bahsedilen mitik söylemler üzerinden on dokuzuncu yüzyılın imparatorluğu olan İngiliz imparatorluğu ve yirminci yüzyılda oluşan Amerika Birleşik Devletleri'nin imparatorluğu arasında paraleller kurmasıdır. Kelimenin sıradanlaşmış haydut veya suçlu anlamlarının yanı sıra, güncel sosyo-politik bağlamlarda tekrar tekrar kullanılması, kelimeyi mitik oluşumlar ve siyasi mitler felsefesi perspektifi ile okunmaya açar. Mitler gerçeklik ve kurgu arasında yer alan oluşumlar olduğu için, tarihi metinleri edebi eleştiri yöntemleri ile okuyan yeni tarihçilik perspektifi ise tezin düşünsel bütünlüğünü tamamlayan etkendir. Mitler ve lisanlar sürekli evrimleşen konseptlerdir ve bu çalışmanın eleştirel amacı, edebi ve kültürel üretimler üzerinden bir kelimenin mitik öneminin, kelimenin tarihi kökeni ile kısıtlanamayacağının ve sosyo-politik bağlamlar üzerinden çeşitli şekilde uygulanışının altını çizmektir.
Özet (Çeviri)
We use conventional, common words every day without being aware of the mythical and historical spirits that rest behind the veil of their respective etymologies and can be summoned in each utterance. The purpose of this study is to attempt a trace of the conventionally used word 'Thug' from its discursive point of origin in 19th century colonized India to its current appearances in various forms of cultural and socio-political media. Focusing mainly on the non-fictional writings and reports of Major-General William Henry Sleeman and Colonel Philip Meadows Taylor's novel Confessions of a Thug, this study highlights imperial methods of mythmaking and the formation of a colonial grand narrative through the specialized targeting of a specific group of people that then acts as precedent to subjugate an entire indigenous populace at the colonizer's whim. The mythical weight of this oppressive, imperialist discourse is then brought to bear on the unrest among the working-class citizens and immigrants of the imperial home nation. While there are other studies focusing on the historical origins of the word 'Thug,' this dissertation aims to draw a parallel between the British Empire of the 19th century and the emergent empire of the United States in the 20th century by analyzing their respective methods of discursive mythmaking, as well as the potentiality of resistance through processes of reappropriation. Besides the conventional meaning of 'Thug' as an umbrella term for villains or criminals, its consistent socio-politically contextualized repetition throughout history provides ample grounds for utilizing perspectives on mythmaking and political myths. Myths occupy a permeable position between fact and fiction; thus, a new historicism angle expedites literary exegeses of non-fictional reports from officers in the subcontinent in the first context, and news reports and political speeches in the second. Myths and language are both exponentially evolving concepts, and the critical purpose of this dissertation is to highlight how the mythical significance of a word is not constricted by its origins or history but is always appropriated according to its political context through literature or other cultural productions.