Sınıf öğretmenlerinin 21. yüzyıl öğreten becerileri kullanım düzeyleri ile öğrencilerin öz düzenleme becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi: Bir karma yöntem çalışması
Investigation of the relationship between the levels of the 21st century teacher skills use of primary school teachers and the self- regulation skills of students: A mixed- method study
- Tez No: 821297
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BELGİN ARSLAN CANSEVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
21. yüzyıl becerileri; gelişmelere ayak uydurarak çağın gereksinimlerini karşılayan donanıma sahip bireylerin özelliklerini ifade etmektedir. Küreselleşme ve dijitalleşme ile değişimin hızlı ve uluslararası bir boyut kazandığı, öğrenci özellik ve beklentilerinin giderek farklılaştığı eğitim alanında da yeni becerilere olan gereksinimler kendini göstermektedir. Hem öğretmen hem öğrenci özelliklerinin değişim içerisinde olduğu bu çağda 21. yüzyıl öğretenlerine geçmişten farklı ve önemli görevler düşmektedir. Özellikle ilkokul döneminde sınıf öğretmeni özelliklerinin öğrencileri tutum ve davranışlar bakımından etkilediği bilinmektedir. Öğrenilebilir nitelikte olan ve 21. yüzyıl becerileri içerisinde önemli yer tutan öz düzenleme becerileri de bunlardan biridir. Bu bağlamda araştırmanın amacı, sınıf öğretmenlerinin 21. yüzyıl öğreten becerileri kullanım düzeyleri ile öğrencilerin öz düzenleme becerileri arasındaki ilişki durumunun incelenmesidir. Araştırma nicel ve nitel araştırma yöntemlerinin birlikte kullanıldığı açımlayıcı sıralı desen türünde gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın nicel kısmı, tesadüfi örnekleme yöntemiyle belirlenen İzmir'in Bayraklı, Bornova, Karabağlar, Konak ilçelerindeki ilkokullarında öğrenim görmekte olan 398 dördüncü sınıf öğrencisi (205 kız ve 193 erkek) ve bu öğrencilerin 20 sınıf öğretmeninden oluşmaktadır. Araştırmanın nicel verileri Çavaş, Arslan Cansever ve Ünver (2020) tarafından geliştirilen“Dördüncü Sınıf Öğrencileri için Algılanan Öz Düzenleme Becerileri Ölçeği”ve Orhan Göksün (2016) tarafından geliştirilen“21 Yüzyıl Öğreten Becerileri Kullanım Ölçeği”ile elde edilmiştir. Araştırmanın nitel kısmında katılımcılar, sınıf öğretmenlerine uygulanan ölçekte puanları düşük ve yüksek olanlar gruplandırılarak amaçsal örneklem yolu ile seçilmiştir. Veriler kişisel bilgi formu ve yarı yapılandırılmış görüşmeler ile elde edilmiştir. Nicel veriler analizinde SPSS (Statistical PackageforSocialSciences) for Windows 25.0 programı kullanılmıştır. Elde edilen verilerin değerlendirmesi yapılırken sayı, yüzde, ortalama, standart sapma gibi tanımlayıcı istatistiksel metotlar, bağımsız örneklem t-testi, Mann Whitney-U, Spearman korelasyon analizi testleri kullanılmıştır. Nitel veri analizinde betimsel analiz yapılmıştır. Araştırma sonucunda dördüncü sınıf öğrencilerinin algılanan öz düzenleme becerilerinin seviyesi yüksek olarak belirlenmiştir. Cinsiyet boyutunda dördüncü sınıf öğrencilerinin öz düzenleme becerilerinde kız öğrenciler lehine anlamlı bir fark bulunurken öğrenciler arasında yaşa göre anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Sınıf öğretmenlerinin 21. yüzyıl öğreten becerileri kullanım düzeylerinin yüksek düzeyde olduğu ortaya koyulurken cinsiyete göre anlamlı bir fark bulunmamıştır. Ölçeklerden elde edilen verilere göre sınıf öğretmenlerinin 21. yüzyıl öğreten becerileri kullanım düzeyleri ile dördüncü sınıf öğrencilerinin algılanan öz düzenleme becerileri arasında ilişki bulunmamıştır. Araştırmada elde edilen nitel veriler doğrultusunda sınıf öğretmenlerinin 21. yüzyıl becerileri ve öz düzenleme becerileri konusundaki görüşleri ortaya koyulmuştur. Elde edilen nicel veriler ile nitel veriler uyuşmaktadır. Sınıf öğretmenlerinin 21. yüzyıl öğreten becerileri içerisinde en çok onamacı becerileri vurguladığı görülürken kullanımı en düşük alt boyutun ise esnek öğretme becerileri olduğu nitel görüşmelerle de ortaya koyulmuştur. Sınıf öğretmenleri öz düzenleme becerilerinin kazanılması noktasında ilkokul döneminin kritik olduğunu bununla birlikte sınıf öğretmenlerinin özelliklerinin öğrencileri etkilediği görüşü etrafında toplanmışlardır. Genel olarak değerlendirildiğinde sınıf öğretmenlerinin 21. yüzyıl becerileri ve öz düzenleme becerileri konusunda farkındalığa sahip olduğu bununla birlikte uygulama noktasında bazı problemler yaşadıkları bulgularına ulaşılmıştır. Bahsedilen becerilerin geliştirilmesi ve teoriden pratiğe aktarılması konusundaki önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
21st century skills refer to the characteristics of individuals who follow developments and have the knowledge to meet today's needs. With globalization and digitalization, the need for new skills also manifests itself in the field of education, where change has gained a rapid and international dimension and student characteristics and expectations are becoming increasingly different. In this age, where both teacher and student characteristics are changing, 21st century teachers have important duties. It is known that primary teacher characteristics affect students in terms of their attitudes and behaviors, especially in the primary school period. Self-regulation skills, which are learnable and have an important place in 21st century skills, are one of them. In this context, the aim of the research is to examine the relationship between primary teachers' use of 21st century teacher skills and students' self-regulation skills in a mixed design. The research was carried out in the type of explanatory sequential design in which quantitative and qualitative research methods were used together. The quantitative part of the study consists of 398 fourth grade students (205 girls and 193 boys) studying in primary schools in Bayraklı, Bornova, Karabağlar, Konak districts of İzmir, which were determined by random sampling method, and 20 classroom teachers of these students. Quantitative data of the research were obtained with the“Perceived Self-Regulation Skills Scale for Fourth Grade Students”developed by Çavaş, Arslan Cansever and Ünver (2020) and the“21 Century Teacher Skills Use Scale”developed by Orhan Göksün (2016). In the qualitative part of the study, the participants were selected through purposeful sampling by grouping the scale scores applied to the classroom teachers as low and high. Data were obtained through personal information form and semi-structured interviews. Appropriate statistical tests were used in the analysis of the quantitative data obtained in the study, and the descriptive analysis technique was used in the analysis of the qualitative data. As a result of the research, it was revealed that the fourth grade students' perceived self-regulation skills were at a high level. While there was a significant difference in favor of female students in the self-regulation skills of fourth grade students according to gender, there was no significant difference between students according to age. While it has been revealed that the level of use of 21st century teacher skills by primary teachers is at a high level, no significant difference has been revealed among primary teachers by gender. According to the data obtained from the scales, no relationship was found between the level of primary teachers' use of 21st century teaching skills and the perceived self-regulation skills of fourth grade students. In line with the qualitative data obtained in the research, the opinions of primary teachers on 21st century skills and self-regulation skills were revealed. The quantitative data obtained and the qualitative data match. Primary teachers gathered around the view that the primary school period is critical for the acquisition of self-regulation skills, and the characteristics of primary teachers affect students. When evaluated in general, it has been found that primary teachers have awareness of 21st century skills and self-regulation skills, however, they have some problems at the point of the use them. Suggestions for developing the mentioned skills and transferring them from theory to practice are given in this study.