Sınıf öğretmenlerinin fen, teknoloji, mühendislik ve matematik öğretimi yönelim düzeyleri ile 21. yy. öğreten becerileri algı düzeyleri arasındaki ilişkilerin incelenmesi
Examining the relationship between primary school teachers' levels of science, technology, engineering and mathematics teaching orientation and their 21st century teacher skills perception
  1. Tez No: 687701
  2. Yazar: YEŞİM YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YUNUS ERYAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu araştırmanın amacı, Çanakkale il merkezinde ilkokulda görev yapmakta olan sınıf öğretmenlerinin, FeTeMM eğitimi yönelim düzeyleri ile 21. yüzyıl öğreten becerileri algı düzeyleri arasında ki ilişkiyi belirlemektir. Bu araştırmanın örneklemini, Çanakkale il merkezinde ilkokulda görev yapmakta 220 sınıf öğretmeni oluşturmaktadır. Çalışmanın örneklemi olasılıklı örnekleme türlerinden basit seçkisiz örnekleme (Simple Random Sampling) tekniği kullanılarak belirlenmiştir. Sınıf öğretmenlerinin FeTeMM öğretimi yönelim düzeyleri ile 21. yüzyıl öğreten becerileri algı düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla gerçekleştirilen araştırma, ilişkisel tarama modelinde tasarlanmıştır. Alınan resmi izinlerle beraber Entegre FeTeMM Öğretimi Yönelim Ölçeği ve 21. Yüzyıl Öğreten Becerileri Kullanım Ölçeği, çalışma grubundaki katılımcılara önceden belirlenen uygun zamanlarda görev yaptıkları ilkokullarda dağıtılmış ve uygulanmıştır. Sınıf öğretmenlerinin entegre FeTeMM öğretimi yönelim düzeylerinin ve 21. Yüzyıl öğreten becerileri kullanım algı düzeylerinin cinsiyete, eğitim düzeyine ve yıl tecrübelerine göre farklılaşıp farklılaşmadığını araştırmak adına istatiksel analiz programı olan The Statistical Packet for the Social Sciences (Sosyal Bilimler İçin İstatistik Programı, SPSS) SPSS 22,0 paket programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Bu araştırmanın sonucunda araştırmada yer alan sınıf öğretmenlerinin FeTeMM öğretimi yönelimi ölçek puanlarının genel ortalaması“katılıyorum”aralığında; 21. yüzyıl öğreten becerileri ölçek puanlarının genel ortalaması ise“her zaman”aralığına denk geldiği görülmektedir. Bu sonuç doğrultusunda sınıf öğretmenlerinin FeTeMM öğretimi yönelimleri“yüksek”, 21. yüzyıl öğreten becerileri“oldukça yüksek”şeklinde değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine the relationship between the STEM education orientation levels and the perception levels of 21st century teacher skills of primary school teachers working in primary school in Çanakkale city center. The sample of this research consists of 220 primary school teachers working in the city center of Çanakkale. The sample of the study was determined by using the simple random sampling technique, which is one of the probability sampling types. The research, which was conducted to examine the relationship between primary school teachers' STEM teaching orientation levels and 21st century teacher skills perception levels, was designed in relational screening model. With the official permissions obtained, the Integrated STEM Teaching Orientation Scale and the 21st Century Teacher Skills Usage Scale were distributed and applied to the participants in the study group at the pre-determined appropriate times in the primary schools where they worked. The Statistical Packet for the Social Sciences, a statistical analysis program, in order to investigate whether classroom teachers' integrated STEM teaching orientation levels and 21st century teacher skills usage perception levels differ according to gender, education level and years of experience. SPSS 22 It was carried out using the .0 package program. As a result of this research, the general average of the STEM teaching orientation scale scores of the classroom teachers included in the research is in the range of“I agree”; 21st century it is seen that the general average of teacher skills scale scores coincides with the“always”range. In line with this result, classroom teachers' STEM teaching orientations were evaluated as“high”, and 21st century teacher skills were evaluated as“quite high”.