Mülteci kadınların üreme sağlığı hizmetlerini kullanımının değerlendirilmesi
Evaluation of refugee women's use of reproductive health services
- Tez No: 821388
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYNUR KIZILIRMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Sağlık Yönetimi, Obstetrics and Gynecology, Healthcare Management
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Çalışma mülteci kadınların üreme sağlığı hizmetlerini kullanımının değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Retrospektif tanımlayıcı tipte bir çalışmadır. Çalışma Sivas ili Numune Hastanesi, Kadın Hastalıkları ve Doğum polikliniklerinde Ocak 2020 ile Temmuz 2021 tarihleri arasında yapılmıştır. Araştırma Evrenini Sivas ili Numune Hastanesinin Kadın Hastalıkları ve Doğum polikliniklerine Ocak 2020 - Temmuz 2021 tarihleri arasında başvurmuş mülteci kadınların kayıtları oluşturmaktadır. Başvuran mülteci kadınların tamamı örnekleme alınmıştır. Örneklem sayısı 1331 kayıtlı kadın dosyasıdır. Araştırmanın verileri Kadın Hastalıkları ve Doğum polikliniklerine başvuran mülteci kadınlar için tutulan elektronik hastane kayıtlarından elde edilmiştir. Verilerin analizinde sayı, yüzde kullanılmıştır. Çalışma da etik kurul ve kurum izni alınmıştır. Çalışmada 2020 yılında Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğine başvuran mülteci kadınların %9.8'sinin 19 yaş ve altında olduğu, %60.1'inin Geçici Korunma Kanunu kapsamında, %34'ünün Vatansız ve 2021 yılı ilk 6 aylık dönemde mülteci kadınların %55.4'inin Geçici Korunma Kanunu kapsamında, %37.9'u Vatansız olduğu, 2020 yılında başvuran mülteci kadınların uyruklarının %66.6 Suriye, %29.5'inin Afganistan ve 2021 yılı ilk 6 aylık dönemde mülteci kadınların %61'0'nin Suriye, %33.3'ü Afganistan, uyruklu oluğu, 2020 Yılında başvuran mülteci kadınların % 66.7'sinde gebelik ve gebelikle ilgili durumlar ve 2021 ilk 6 Aylık dönemde mülteci kadınların % 60.4'ünün gebelik ve gebelikle ilgili durumlarla ilgili tanı aldığı ve başvuran 1331 mülteci kadından sadece 17 kadının etkili bir aile planlaması yöntemi olan RİA'dan faydalandığı tespit edilmiştir. Çalışmada mülteci kadınların üreme sağlığı hizmetlerinden daha çok doğurganlık üzerine hizmet alması ve etkili aile planlaması yönünden hizmet alımının kısıtlı olması sağlık profesyonellerinin mülteci kadınlara aile planlaması hizmetlerinin kullanılmasına ve kabul edilmesine yönelik etkili eğitim ve danışmanlık yapmaları önerilir.
Özet (Çeviri)
The study was conducted to evaluate the use of reproductive health services by refugee women. It is a retrospective descriptive study. The study was conducted in Sivas province Numune Hospital, Obstetrics and Gynecology outpatient clinics between January 2020 and July 2021. The research population consists of the records of refugee women who applied to the Obstetrics and Gynecology outpatient clinics of Sivas province Numune Hospital between January 2020 and July 2021. All the applicant refugee women were included in the sample. The sample number is 1331 registered women files. The data of the study were obtained from the electronic hospital records kept for refugee women who applied to the Obstetrics and Gynecology outpatient clinics. Number and percentage were used in the analysis of the data. Ethics committee and institutional permission were obtained for the study. In the study, 9.8% of refugee women who applied to the Gynecology and Obstetrics Clinic in 2020 were 19 years old and under, 60.1% of them were under the Temporary Protection Law, 34% were stateless, and 55.4% of refugee women were under Temporary Protection in the first 6 months of 2021. Within the scope of the Law, 37.9% of the refugee women were stateless, their nationality was 66.6% Syria, 29.5% Afghanistan and in the first 6 months of 2021 61% of the refugee women were Syrian, 33.3% Afghanistan, nationality. , Pregnancy and pregnancy-related conditions were diagnosed in 66.7% of refugee women who applied in 2020 and 60.4% of refugee women were diagnosed with pregnancy and pregnancy-related conditions in the first 6 months of 2021, and only 17 women out of 1331 refugee women applied, IUD, which is an effective family planning method. It has been found to benefit from In the study, it is recommended that refugee women receive more fertility services from reproductive health services and that their service intake is limited in terms of effective family planning, and that health professionals should provide effective training and counseling for refugee women to use and accept family planning services.