Türk hukukunda sigorta sözleşmesi
Insurance contract in Turkish law
  1. Tez No: 607542
  2. Yazar: MERVE ATALAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MAHMUT KİZİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Çalışmanın konusunu Türk Hukukunda sigorta sözleşmesi oluşturmaktadır. Çalışmada teorik olarak tüm sigorta türlerine uygulanan Türk Ticaret Kanunu'nda düzenlenmiş genel hükümler incelenmiştir. Türkiye'de sigorta sözleşmesinin uygulanma şekilleri ve teori ile uygulama arasındaki ilişki açıklanmaya çalışılmıştır. Sigorta sözleşmeleri ile ilgili olarak yapılan araştırmalar sonucunda, uygulamada sigorta sözleşmelerinin Türk Ticaret Kanunu hükümlerine uygun olarak kurulmadığı ve uyuşmazlıkların büyük çoğunluğunun bu sebeple ortaya çıktığı tespit edilmiştir. Çalışmanın amacı, kanunlara uygun olarak sigorta sözleşmesinin nasıl yapılması gerektiğinin ortaya konması, uyuşmazlık ortaya çıktığı takdirde bu uyuşmazlıkların nasıl sonuçlandırıldığının Yargıtay kararları ışığında açıklığa kavuşturulmasıdır. Türk Hukuku'nda sigorta sözleşmesini incelediğimiz bu çalışmada öncelikle sigorta kavramı ve tarihî gelişimi üzerinde durulmuştur. Sonra ise sigorta sözleşmesinin tanımı, hukuki niteliği, tarafları, sözleşmenin kurulması, sigorta sözleşmesine hâkim olan ilkeler ve benzer sözleşmelerle karşılaştırılması birinci bölümde incelenmiştir. İkinci bölümde, sigorta sözleşmesinin taraflarının borç ve yükümlülükleri incelenmiş olup, son olarak üçüncü bölümde sigorta sözleşmesinin sona ermesi ve zamanaşımı süresi Sigortacılık Kanunu, Türk Ticaret Kanunu ve Türk Borçlar Kanunundaki bu konuya ilişkin düzenlemeler ele alınarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of the study is the insurance contract in Turkish Law. In this study, the general provisions of the Turkish Commercial Code have been examined that theoretically apply to all types of insurance. It has been tried to explain the application forms of insurance contracts in Turkey and the relationship between theory and practice. As a result of researches on insurance contracts, it has been understood that the insurance contracts were practically not made in accordance with the provisions of the Turkish Commercial Code and many disputes have arised from this reason. The aim of this study is to reveal how the insurance contract should be made in accordance with the law and to explain how these conflicts can be settled upon the decisions of the Supreme Court in case of any conflict. Firstly, the concept of insurance and its historical development have been emphasized in this study in which we have examined the insurance contract in Turkish Law. Then definition of insurance contract, its legal nature, its parties, the establishment of contract, principles regarding the insurance contract and their comparison with similar contracts have been examined in the first part. In the second part, debts and liabilities of the parties in the insurance contract have been examined. Finally in the third part, the termination of insurance contract and the period of limitation have been examined with the regulations on this issue in Insurance Law, Turkish Commercial Code and Turkish Law of Obligations.