Türk hukukunda deprem riskinin sigorta himayesi altına alınması
Taking earthquake risk under insurance protection in Turkish law
- Tez No: 989486
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ CANER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Sigortacılık, Law, Insurance
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ticaret Hukuku Bilim Dalı
Özet
Yer kabuğundaki sebebi ile yeryüzünde meydana gelen sarsılmalara deprem denilmektedir. Deprem can ve mal kayıplarına sebep olan ve önlenemeyen bir doğal afettir. Depremin yeryüzünde ne zaman ve ne şiddette meydana geleceği net biçimde bilinemez. Bu sebeple depremin meydana getireceği zararların boyutu da önceden net biçimde tahmin edilememektedir. Depremin bu belirsiz tehlikesine karşın kişiler deprem sigortası yaptırarak konut ve iş yerlerinde meydana gelebilecek maddi zararları güvence altına almak istemektedirler. Deprem riskinin sigorta himayesi altına alınması kısaca deprem sigortasının yapılması ülkemizde zorunlu tutulmuştur. Zorunlu deprem sigortası ile kişiler olası bir depremin meydana getireceği zararlara karşı sigorta himayesi altına alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
The shaking that occurs on the earth's surface due to fractures in the earth's crust is called an eartquake.Earthquake is a natural disaster that causes loss of life and property and cannot be prevented. It cannot be known clearly when and with what intensity an earthquawke will occur on earth. for this reason the extent of damage that an earthquake will cause cannot be predicted clearly. despite this uncertain danger of an earthquake people want to insure themselves against material damage that may occur in their homes and workplaces by purchasing earthquake insurance. In our country it is mandatory to protect the earthquake risk in short to have earthquake insurance. With compulsory earthquake insurance individuals are insured against damages that may occur due to a possible earthquake