Minimalist düşüncenin bireyin dinî ve sosyal hayatına tesiri
The effect of minimalist thought on the religious and social life of the individual
- Tez No: 821415
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜMİT AKTI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Minimalist düşünce, küreselleşen dünyada aşırı tüketime karşı bir duruşu temsil eder. Bir yaşam felsefesi olarak minimalistlerin, hayatın amacını sorguladıkları ve daha mutlu bir yaşam için fazlalıklardan kurtulup az ile yetinmenin önemini vurguladıkları bilinmektedir. Bu çalışma ile minimalist düşüncenin diğer inanç ve davranışlarla bir ilgisinin olup olmadığını, bireylerin dinî ve sosyal hayatlarına nasıl bir etki ve değişim meydana getirdiğini bilimsel olarak tespit edip ortaya koyulması hedeflenmiştir. Çalışma giriş, üç bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Çalışmanın giriş kısmında araştırmanın çerçevesi çizilmiş, birinci bölümde ise araştırmanın yöntemi, veri toplama araçları ve teknikleri ile verilerin toplanması ve analizi üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde minimalist düşüncenin tarihi arka planı ile bireyin dinî ve sosyal hayatı ele alınmıştır. Araştırmada bu düşüncenin oluşumuna etki eden faktörler, dinî inanç ve akımlardaki minimalist düşünceye benzer yaklaşımlar, ilgili literatür incelenerek ortaya konulmuştur. Üçüncü bölümde nitel araştırma desenine uygun olarak odak gruplarla yapılan anket çalışmasında ortaya çıkan veriler/bulgular paylaşılmış, analiz ve sentezleri yapılmıştır. Sonuç ve öneriler bölümüyle de çalışma tamamlanmıştır. Maneviyata yönelme bakımından minimalist düşünce ve dini inanışlar arasında bir bağlantı olduğu ortaya koyulmuştur. Ayrıca sade bir yaşantıyı tercih eden bireylerin, sosyal yaşama dair farklı pratikleri olması da minimalist düşüncenin hayatın birçok yönünü etkilediğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Minimalist thought represents a stance against excessive consumption in a globalizing world. As a philosophy of life, minimalists are known to question the purpose of life and emphasize the importance of getting rid of excess and being content with less for a happier life. This study aims to scientifically determine and reveal whether minimalist thought is related to other beliefs and behaviors and how it affects and changes the religious and social lives of individuals. The study consists of an introduction, three chapters and a conclusion. In the introduction part of the study, the framework of the research is drawn, and in the first part, the method of the research, data collection tools and techniques, data collection and analysis are emphasized. In the second chapter, the historical background of minimalist thought and the religious and social life of the individual are discussed. The factors affecting the formation of this thought and similar approaches to minimalist thought in religious beliefs and movements were revealed by examining the relevant literature. In the third part, the data/findings of the survey study conducted with focus groups in accordance with the qualitative research design were shared, analyzed and synthesized. The study is completed with a conclusion and recommendations section. It has been revealed that there is a connection between minimalist thinking and religious beliefs in terms of orientation towards spirituality. In addition, the fact that individuals who prefer a simple life have different practices about social life shows that minimalist thinking affects many aspects of life.