Matematik öğretmenlerinin gerçekçi matematik eğitimi yetkinliklerinin öğrencilerin matematik problemi çözme ve matematik tutumları ile başarılarına etkisi
The effect of mathematics teachers' realistic mathematics education competencies on students' mathematics problem solving and math attitudes and success
- Tez No: 821447
- Danışmanlar: PROF. DR. İZZET GÖRGEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu çalışmanın amacı, matematik öğretmenlerinin Gerçekçi Matematik Eğitimi yetkinliklerinin, öğrencilerin matematik problemi çözme, matematik tutumları ve başarılarına etkisini değerlendirmektir. Bu amaç doğrultusunda çalışmada nicel ve nitel yaklaşımların birlikte kullanıldığı karma yöntem desenlerinden açımlayıcı sıralı karma yöntem deseni kullanılmıştır. Araştırmanın uygulandığı il merkezindeki devlet okullarında görev yapan 35 öğretmen ile bu öğretmenlerden seçilen 6 öğretmenin 7. sınıfa devam eden 145 öğrencisi araştırmanın çalışma grubunu oluşturmuştur. Öğretmenlerin Gerçekçi Matematik Eğitimi yetkinliklerini belirlemek için“Gerçekçi Matematik Eğitimi Yetkinlik Ölçeği”(GMEYÖ), öğrencilerin matematik başarılarını ölçmek için“Oran Orantı Başarı Testi”geliştirilmiştir. Ayrıca araştırmada“Matematik Problem Çözme Tutum Ölçeği”ile“Matematik Tutum Ölçeği”veri toplama aracı olarak kullanılmıştır. Nicel verilerin analizinde, normal dağılım için gerekli değerlere sahip oldukları için parametrik testlerden, bağımsız değişkenin iki kategori ve bağımlı değişkenin tek bir sürekli değişken olduğu durumlarda bağımsız gruplar için t-testi kullanılmıştır. Nitel verilerin analizinde ise betimsel analiz süreci işletilmiştir. GMEYÖ uygulanan il merkezindeki 35 öğretmenin %25.7'sinin yüksek, %60'ının orta ve %14.3'ünün düşük düzeyde yetkinliğe sahip oldukları sonucuna ulaşılmıştır. GMEYÖ'den yüksek puan alan 7 öğretmen ile yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Yapılan görüşmeler sonunda gerçekçi matematik eğitiminin doğasına yakın ders işlediğini ifade eden üç öğretmenin GME'yi sınıflarında nasıl kullandıklarını doğrudan ve derinlemesine inceleyebilmek için sınıf içi gözlemler yapılmıştır. Yapılan gözlemler sonucunda üç öğretmenden ikisinin gerçekçi matematik eğitiminin doğasına yakın ders işlediği, birinin ise kısmen yakın ders işlediği sonucuna ulaşılmıştır. GME'nin doğasına yakın ders işleyen öğretmenlerin öğrencileri ve GMEYÖ'den en düşük puanı alan 10 öğretmen arasından rastgele seçilen üç öğretmenin öğrencileri problem çözme, matematik tutum ve başarı puanları kapsamında karşılaştırılmıştır. GME'nin doğasına yakın ders işleyen öğretmenlerin öğrencilerinin problem çözme tutum puanları, matematiğe yönelik tutum puanları ve matematik başarı puanlarının GMEYÖ'den düşük puan alan öğretmenlerin öğrencilerinden istatiksel olarak anlamlı bir şekilde daha yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Araştırma sonuçları temelinde önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the effect of mathematics teachers' Realistic Mathematics Education competencies on students' mathematical problem solving, mathematics attitudes and achievements. For this purpose, the explanatory sequential mixed method design, which is one of the mixed method designs in which quantitative and qualitative approaches are used together, was used. The study group of the research consisted of 35 teachers working in public schools in the city center where the research was conducted and 145 students attending the 7th grade of 6 teachers selected from these teachers. The“Realistic Mathematics Education Competency Scale”(RMECS) was developed to determine teachers' Realistic Mathematics Education competencies, and the“Proportionality Achievement Test”was developed to measure students' mathematics achievement. In addition,“Mathematics Problem Solving Attitude Scale”and“Math Attitude Scale”were used as data collection tools in the research. In the analysis of quantitative data, t-test was used for independent groups in cases where the independent variable is two categories and the dependent variable is a single continuous variable, as they have the necessary values for normal distribution. In the analysis of qualitative data, the descriptive analysis process was used. It has been concluded that 25.7% of the 35 teachers in the city center, where RMECS has been applied, have high, 60% medium and 14.3% low level competence. Semi-structured interviews were conducted with 7 teachers who received high scores in RMECS. At the end of the interviews, in-class observations were made in order to examine how the three teachers, who stated that they teach lessons close to the nature of realistic mathematics education, use RME in their classes. As a result of the observations, it was concluded that two of the three teachers taught lessons close to the nature of realistic mathematics education, and one of them taught partly close lessons. The students of the teachers who teach lessons close to the nature of RME and the students of three teachers who were randomly selected among the 10 teachers who got the lowest score in the RMECS were compared in terms of their problem solving, mathematics attitude and achievement scores. It was concluded that the students' problem solving attitude scores, attitudes towards mathematics and mathematics achievement scores of the students of the teachers who teach lessons close to the nature of RME are statistically significantly higher than the students of the teachers who have lower scores in RMECS. Suggestions were made on the basis of the research results.