Hakkında yapılan çalışmalar çerçevesinde ali Mustafa Yakup'un hadis ilmine katkıları
The contribution of ali Mustafa Yakub towards hadith studies from the prespective of the studies conducted upon his thoughts
  1. Tez No: 821464
  2. Yazar: NANDA AHMAD BASUKI BASUKI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışma, Endonezyalı hadis alimi Ali Mustafa Yakup'un hadis araştırmalarına katkılarını, onun düşüncelerine odaklanan mevcut araştırmaların kapsamlı bir değerlendirmesi amacıyla gerçekleştirilmektedir. Araştırmamız, Ali Mustafa Yakup'un eserleri, akademik faaliyetleri ve katkıları üzerine yapılan akademik çalışmaları derlemeyi ve kategorilendirmeyi hedeflemektedir. Bu çalışmalar, dergi makaleleri, kitaplar, lisans tezleri, konferans bildirileri, yüksek lisans ve doktora tezleri gibi çeşitli akademik ürünleri içermektedir. Bu çalışmaların dikkat çekici bir özelliği ise Endonezce, Arapça ve İngilizce dillerinde kaleme alınmış olmalarıdır. Çalışmamızın temel amacı, Ali Mustafa Yakup ve eserleri üzerine yapılan çalışmaları analitik bir bakış açısıyla değerlendirmek ve onun hadis anlayışını açığa çıkarmaktır. Bu amaç doğrultusunda, kullanılan metodolojiler ve içerikler hakkında bilgi sunulacaktır. Kapsamlılık ve kapsayıcılık sağlamak adına, literatür taramamız Endonezya sınırlarının ötesine geçmiş hem ülke içinde hem de dışında yapılan çalışmaları içermiştir. Bu yaklaşım, Ali Mustafa Yakup'un hadis çalışmaları üzerindeki küresel etkisini tam anlamıyla anlama çabamızı yansıtmaktadır. Araştırma sürecimiz boyunca sıkı veri toplama ve değerlendirme yöntemleri uyguladık. Bu hem birincil hem de ikincil kaynakların detaylı bir şekilde incelenmesini içerir ve Ali Mustafa Yakup'un akademik katkılarının karmaşıklığını ve derinliğini anlama fırsatı sunar. Çalışmamızın sonucunda, Ali Mustafa Yakup'un 26 farklı önemli çalışmasını içeren kapsamlı bir akademik katkı koleksiyonunu ortaya çıkardık. Bu koleksiyon, 14 dergi makalesi, 2 kitap, 7 lisans tezi, 1 konferans bildirisi, 1 yüksek lisans tezi ve 1 doktora tezini içermektedir. Bu çalışmaların dil çeşitliliği, Ali Mustafa Yakup'un çalışmalarının küresel etki ve önemini vurgular niteliktedir. Özetle, bu çalışma, Ali Mustafa Yakup'un hadis çalışmalarına katkılarını geniş bir perspektiften incelemeyi amaçlar. Titiz ve kapsamlı bir yaklaşım ile onun hadis anlayışının akademik toplum içindeki etkisini aydınlatmayı hedefliyoruz.
Özet (Çeviri)
This study aims to conduct a comprehensive evaluation of the contributions of Indonesian hadith scholar Ali Mustafa Yakup to hadith research, with a specific focus on the extensive research conducted on his thoughts. Our research seeks to compile and categorize academic studies on Ali Mustafa Yakup's works, academic activities, and contributions, including journal articles, books, undergraduate theses, conference papers, and postgraduate theses, in Indonesian, Arabic, and English languages. The primary objective of our study is to assess the research conducted on Yakup and his works from an analytical perspective, revealing his understanding of hadith. In pursuit of this goal, we will provide information on the methodologies and content employed in these studies. To ensure comprehensiveness and inclusivity, our literature review extended beyond the borders of Indonesia, encompassing studies conducted both within and outside the country. This approach reflects our commitment to gaining a full understanding of Ali Mustafa Yakup's global impact on the discourse surrounding hadith studies. Throughout our research process, we rigorously applied data collection and evaluation methods, involving a meticulous examination of primary and secondary sources. This enabled us to grasp the complexity and depth of Ali Mustafa Yakup's academic contributions. As a result of our study, we have unveiled a comprehensive collection of 26 distinct scholarly works by Ali Mustafa Yakup, including 14 journal articles, 2 books, 7 undergraduate theses, 1 conference paper, 1 master's thesis, and 1 doctoral dissertation, all written in Indonesian, Arabic, and English languages. The linguistic diversity underscores the global significance and reach of Ali Mustafa Yakup's contributions. In summary, this study aims to examine Ali Mustafa Yakup's contributions to hadith studies from a broad perspective, shedding light on his understanding of hadith and his enduring influence within the academic community.