The role of self disgust in the relationship between childhood trauma and dissociation
Çocukluk çağı travmaları ve dissosiyasyon arasındaki ilişkide öz-tiksinmenin rolü
- Tez No: 821466
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERAY AKÇA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada, erişkin bireylerde çocukluk çağı travmaları ve dissosiyasyon arasındaki ilişkide öz-tiksinmenin aracı rolünün incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya 21-50 yaş arasında 376 katılmıştır. Katılımcılara“Sosyodemografik Bilgi Formu”, Çocukluk Çağı Ruhsal Travma Ölçeği 33 Maddelik Formu, Dissosiyasyon Ölçeği ve Öz-Tiksinme Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada, çocukluk çağı travmaları, dissosiyasyon ve öz-tiksinme arasındaki ilişkinin incelenmesi için Pearson Korelasyonu uygulanmıştır. Çocukluk çağı travmalarının dissosiyasyon düzeylerine etkisinde öz-tiksinmenin aracı rolünün incelenmesi için aracı rol analizi yürütülmüştür. Araştırmada elde edilen bulgular doğrultusunda, katılımcıların çocukluk çağı travmalarının dissosiyasyon ve öz-tiksinme ile pozitif yönlü ve anlamlı ilişkisi olduğu saptanmıştır. Aracı rol analizi bulguları doğrultusunda, çocukluk çağı travmalarının dissosiyasyon üzerinde doğrudan etkisi olmadığı ve öz-tiksinmenin olması durumunda etkinin anlamlı olduğu sonucu elde edilmiştir. Öz-tiksinme, çocukluk çağı travmatik öyküsü olan bireylerin dissosiyatif belirtileri olması açısından tetikleyici bir unsur olarak değerlendirilebilir. Elde edilen sonuçların ileri araştırmalarla desteklenebileceği ve klinik pratikte çocukluk çağı travmatik öyküsü olan bireylerde dissosiyasyon riskinin değerlendirilmesinde öz-tiksinmenin değerlendirilmesinin etkili olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the mediating role of self-disgust in the relationship between childhood traumas and dissociation in adults. 376 participants between the ages of 21-50 participated in the study.“Sociodemographic Information Form”, Childhood Mental Trauma Scale 33-item Form, Dissociation Scale and Self-Disgust Scale were used on the participants. In the study, Pearson Correlation was applied to examine the relationship between childhood traumas, dissociation and self-disgust. Mediator role analysis was conducted to examine the mediating role of self-disgust in the effects of childhood traumas on dissociation levels. Based on the findings obtained in the study, it was found that the childhood traumas of the participants had a positive and significant relationship with dissociation and self-disgust. In line with the mediator role analysis findings, it was concluded that childhood traumas do not have a direct effect on dissociation and the effect is significant in the presence of self-disgust. Self-disgust can be considered as a triggering factor for individuals with a childhood traumatic history to have dissociative symptoms. It is thought that the results obtained can be supported by further research and the evaluation of self-disgust may be effective in the evaluation of the dissociation risk in individuals with a childhood traumatic history in clinical practice.