The mediating role of defence mechanisms on unfinished business in bereavement and posttraumatic growth
Savunma mekanizmalarının kayıp yaşantılarında bitmemiş işler ve travma sonrası büyümede aracı rolü
  1. Tez No: 821486
  2. Yazar: EZGİ CEREN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DR. SERAY AKÇA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Yas tutan kişi, ilişkinin kalitesine ve kayba bağlı olarak, ölen kişiyle arasında bitmemiş, çözülmemiş meseleler olduğunu hissedebilir. Sonuç olarak, yas süreci daha şiddetli geçebilir. Travma sonrası büyüme olgusu, insanların birçok alanda olumlu değişiklikler yaşayabileceğini iddia etmektedir. Savunma mekanizmaları, bireyi aşırı kaygı ve olumsuz duygulardan korumaya çalışır. Böylece psikolojik büyümeye katkıda bulunabilirler. Bu tez, ölen kişi ile yarım kalan işler algısı ile travma sonrası büyüme arasındaki ilişkide savunmaların aracı rolünü incelemektedir. Örneklem, son 6 ay ile 10 yıl arasında sevdiği birini kaybetmiş 340 katılımcıdan oluşuyordu. Kayıp Yaşantısında Bitmemiş İşler Ölçeği, Savunma Biçimler Testi ve Travma Sonrası Büyüme Envanteri ile yarım kalan işler, savunma mekanizmaları ve büyüme düzeyleri değerlendirilmiştir. Sonuç olarak, bitmemiş işler ile travma sonrası büyüme arasındaki ilişkide savunma mekanizmalarının aracı rolü bulunamamıştır. Sınırlılıklar ve gelecekteki araştırmalar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Depending on the quality of the relationship with the deceased and the characteristics of the loss, the mourner may feel that there are unfinished issues with the deceased. Thus, the grieving process can be more severe. Research on the phenomenon of posttraumatic growth claims that people may experience positive changes in several domains. Defence mechanisms protect the individual from extreme anxiety and negative emotions, and they may contribute to growth. The thesis examines the mediating role of defences on the relationship between unfinished business in bereavement and posttraumatic growth. The sample consisted of 340 participants who had experienced a loss of a loved one during the last 6 months to 10 years. Their levels of unfinished business, defence mechanisms, and growth were assessed by means of Unfinished Business in Bereavement Scale Brief Form, Defence Style Questionnaire, and Posttraumatic Growth Inventory. As a result, there was no significant indirect relationship between unfinished business and growth through defence mechanisms. Limitations and suggestions for future research were presented.