Dijital pazarlama ve tüketicilerin online anlık satın alma davranışları
Digital marketing and online instant purchasing behavior of consumers
- Tez No: 821494
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN AKANDERE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Günümüzde internet kullanımı ve kullanıcısı her gün artmaktadır. İnternet hayatın önemli bir parçası haline gelmiş ve coğrafi sınırları ortadan kaldırmıştır. Dijital devrimin yaşanmasıyla pazarlama alanında büyük değişiklikler olmuş ve dijital pazarlama sayesinde işletmeler tüketicilere kolay, zaman ve mekân sınırı olmadan ulaşım sağlayabilmektedir. Dijital pazarlamada, tüketiciler alışveriş yapmayı düşünmeseler bile internette gezinirken anında gördükleri üründen etkilenebilirler ya da uzun süre aradıkları, almayı istedikleri ürünle karşılaşarak anlık satın alma davranışı gösterebilmektedirler Bu çalışmanın amacı dijital pazarlama ve tüketicilerin online anlık satın alma davranışlarını araştırmaktır. Araştırmada veri toparlamak için Konya ilinde yaşayan tüketicilere online anket üzerinden ulaşılmış ve toplamda 400 anket elde edilmiştir. Çalışmada elde edilen veriler SPSS ve Amos programları ile analiz edilmiştir. Çalışmada; güvenlik analizi, normallik testi, açıklayıcı faktör analizi, doğrulayıcı faktör analizi, korelasyon analizi, çoklu doğrusal bağlantı ve yapısal eşitlik modellemesi (YEM) ve yol analizi yapılmıştır. Bu analizlerden elde edilen veriler sonucunda çeşitli bulgulara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the use and user of the Internet is increasing every day. The Internet has become an important part of life and has eliminated geographical boundaries. With the digital revolution, there have been major changes in the field of marketing, and thanks to digital marketing, businesses can provide easy transportation to consumers without time and space limits. In digital marketing, even if consumers do not plan to shop, they may be affected by the product they see instantly while browsing the Internet, or they may show instant purchasing behavior by encountering the product they have been looking for for a long time and want to buy. The aim of this study is to investigate the digital marketing and online instant purchasing behaviors of consumers. In order to collect data in the research, consumers living in Konya province were reached through an online survey and a total of 400 surveys were obtained. The data obtained in the study were analyzed with SPSS and Amos programs. In this context, security analysis, normality test, explanatory factor analysis, confirmatory factor analysis, correlation analysis, multiple linear linkage and structural equation modeling (SEM) were performed in the study. As a result of the data obtained from these analyses, various findings have been reached.