The Shifting socio-economic status of teaching profession: The teachers in Eskişehir
Öğretmenlik mesleğinin değişen sosyo-ekonomik statüsü: Eskişehir'deki öğretmenler
- Tez No: 82151
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SİBEL KALAYCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, Education and Training, Sociology
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
oz ÖĞRETMENLİK MESLEĞİNİN DEĞİŞEN SOSYO-EKONOMİK STATÜSÜ : EKİŞEHİRDEKİ ÖĞRETMENLER Boyacı, Adnan Yüksük Lisans, Sosyoloji Bölümü Tez Yöneticisi : Assist. Prof. Dr. H. Sibel KALAYCIOĞLU Şubat 1999, 164 sayfa Bu çalışma Türkiye'nin sosyal, ekonomik ve politik gelişimi dahilinde öğretmenlik mesleğinin değişen sosyo-ekonomik statüsünü ve profesyonelleşme sürecinin incelenmesine dönük bir çabadır. İlk olarak, Öğretmenlik mesleğinin Osmanlı ve Türkiye Cumhuriyetinde analizleri yapılmıştır daha sonra 396 ilkokul, 1 87 lise öğretmenini içeren bir alan çalışması Eskişehir ilinde yürütülmüştür. Alan çalışmasında öğretmenlerin şu anki durumları, sosyal kökenleri ve öğretmenlik mesleği hakkındaki görüşleri bu gün ve geleceğe dönük olarak araştırılmıştır. Öğretmenlerin sosyal harekettik ve fırsat eşitliğine dönük içinde bulundukları yapılan inceleyebilmek için iki kuşak geriye gidilmiştir. Araştırmanın temel sonuçlarından ilki öğretmenliğin çoğunluk için, özellikle lise öğretmenleri için, bir mesleği temsil etmediği, bunun ötesinde yaşamlarım kazanmak için kolayca edinebilecekleri bir iş olduğudur. İkinci olaraköğretmenlik yüksek prestijli önemli bir meslek olarak değerlendirilmemektedir. Üçüncü olarak, ilkokul öğretmenleri için ailelerinin ekonomik sınırlılıkları içerisinde elde edebilecekleri en yüksek dereceli başarıyı temsil eden bir iştir. Öte yandan lise öğretmenleri için daha yüksek prestijli bir iş öncesi bir geçiş pozisyonudur. Kır-kent ve cinsiyete farklarının yam sıra özel kurslara gidip gitmemeye bağlı olan üniversite eğitimine sahip olma konusundaki eşitsizlik nedeniyle öğretmenler meritocratic bir basandan faydalanamamaktadırlar. Anahtar kelimeler ; öğretmenler, sosyal hareketlilik, (Türkiye'deki öğretmenlerin) sosyo-ekonomik temelleri, eğitim sosyolojisi VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE SHIFTING SOCIO-ECONOMIC STATUS OF TEACHING PROFESSION; THE TEACHERS IN ESKİŞEHİR Boyacı, Adnan M.S., Department of Sociology Supervisor: Assist. Prof. Dr. H. Sibel KALAYCIO?LU February 1999, 164 pages This study is an attempt to examine the shifts in the socio-economic status and the process of professionalisation of teachers within social, economic and political developments of Turkey. Firstly an analysis of the teaching profession in Ottoman and Republican Turkey is made, then a field study with 396 primary and 187 high school teachers is carried out in Eskişehir. In the field study the present conditions social origins and the opinions of the teachers about the teaching profession at present and in future is investigated. In order to study the pattern of mobility and opportunity structure of teachers, information going back to two generations is used. Main conclusions of the analysis are firstly, teaching does not represent a profession for the most, especially for the high school teachers, but rather an easily accessible job to earn a living. Secondly, teaching is not evaluated as a msignificant profession with high prestige. Thirdly, for the primary school teachers, it is a job, which represents their maximum possible achievement regarding their families' economic limitations. On the other hand, for the high school teachers, it is a transitory position before getting a more prestigious bob. Lastly, the teachers can not benefit from a meritocratic achievement due to rural-urban and gender differences as well as the unequal access to university education depending on benefiting from private courses or not. Key words; teachers, social mobility, socio-economic background (of teachers in Turkey), sociology of education IV