Understanding the approaches of millennials and generation z to art collecting and its impact on art market dynamics
Y ve Z kuşaklarının sanat koleksiyonerliği anlayışı ve sanat piyasası dinamiklerine etkileri
- Tez No: 882160
- Danışmanlar: PROF. DR. MARCUS GRAF
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Sosyoloji, İşletme, Fine Arts, Sociology, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Kültür Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu tez, görsel sanat dünyasında yeni kuşaklar tarafından yönlendirilen değişen paradigmaları araştırmaktadır. Sosyolojik, kültürel ve ekonomik perspektiflerin harmanlandığı çalışma, Y ve Z kuşaklarının etkisine odaklanarak sanat koleksiyonculuğunun geleneksel paradigmalardan çağdaş trendlere evrimini inceliyor. Araştırma, sanat piyasasının değişen dinamiklerine duyulan merak ve gelecekteki gidişatını tahmin etme arzusuyla motive edilmiştir. Çalışma, alıcıların seçim kriterlerini, sosyo-kültürel beğenilerini ve günümüz gençliğinin değişen bakış açılarını inceleyerek, gelecekteki sanat üretimi ve satışları üzerindeki etkilerini deşifre etmeyi amaçlıyor. Yayınlanmış tezler, kitaplar, dergiler, raporlar ve röportajlar gibi geniş bir kaynak yelpazesinden yararlanan tez, konuya ilişkin kapsamlı bir analiz sunmaktadır. Özellikle, İstanbul'daki sekiz sanat galerisi temsilcisinin görüşleri, yerel pazar dinamikleri hakkında değerli perspektifler sunmaktadır. Bulgular, sanat piyasasında genç koleksiyonerlerin tercihleri ve davranışları tarafından yönlendirilen kayda değer bir değişimin altını çiziyor. Tutku, statü bilinci ve çevre duyarlılığının bir karışımı olan Y ve Z Kuşağı koleksiyonerleri, sanat ortamını yeniden şekillendiriyor. Dijital akıcılıkları ve sanata kolay erişim tercihleri, galerileri ve kurumları bu demografiyi çekmek için pazarlama yaklaşımlarını uyarlamaya itiyor. Ayrıca tez, sanatın çağdaş toplumdaki estetik zevkten öz kimlik ve yatırım aracına kadar uzanan çok yönlü rolünün altını çiziyor. Çalışma, tarihsel eğilimler ve güncel gözlemlerin incelenmesi yoluyla, dijitalleşmenin sanat dünyasındaki dönüştürücü gücüne ışık tutuyor. Sonuç olarak bu tez, gelişmekte olan kuşaklar tarafından yönlendirilen sanat koleksiyonculuğunun evrilen manzarasına dair benzersiz bir keşif sunarak literatürdeki kritik bir boşluğu doldurmakta ve Y kuşağı ile Z kuşağının zevk ve tercihlerinin sanat piyasasının yönünü şekillendireceği bir gelecek öngörmektedir. Galeriler ve sanatçılar, kuşakların bakış açılarını anlayarak ve tercihlerine uyum sağlayarak gelişen manzarada yollarını bulabilir ve bu dinamik kuşakların potansiyelinden faydalanabilirler.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the shifting paradigms within the visual art world driven by the emerging generations. Through a blend of sociological, cultural, and economic perspectives, the study delves into the evolution of art collecting from traditional paradigms to contemporary trends, with a focus on the influence of Millennials and Generation Z. The research is motivated by a curiosity about the changing dynamics of the art market and a desire to forecast its future trajectory. By examining the selection criteria of buyers, socio-cultural tastes, and the evolving perspectives of today's youth, the study aims to decipher the implications for future art production and sales. Drawing from a wide array of sources including published theses, books, journals, reports, and oral interviews, the thesis presents a comprehensive analysis of the subject. Notably, insights from eight art gallery representatives in Istanbul provide a valuable perspective on the local market dynamics. The findings highlight a notable shift in the art market, propelled by the preferences and behaviors of young collectors. With a blend of passion, status consciousness, and environmental awareness, Millennials and Gen Z collectors are reshaping the art landscape. Their digital fluency and preferences for easy access to art are driving galleries and institutions to adapt marketing approaches to attract this demographic. Furthermore, the thesis underscores the multifaceted role of art in contemporary society, ranging from aesthetic pleasure to a means of self-identity and investment. Through an exploration of historical trends and contemporary observations, the study sheds light on the transformative power of digitalization in the art world. In conclusion, the thesis fills a critical gap in the literature by offering a unique exploration of the evolving landscape of art collecting, driven by the emerging generations, and anticipates a future where the tastes and preferences of Millennials and Gen Z will shape the direction of the art market. By understanding their perspectives and adapting to their preferences, galleries and artists can navigate the evolving landscape and harness the potential of these dynamic generations.