Tarımsal sulama abone grubunun müşteri değer segmentasyonu
Customer value segmentation of agricultural irrigation subscriber group
  1. Tez No: 821510
  2. Yazar: ENVER TAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE BUĞATEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yöneylem Araştırması Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Dünyada elektrik enerjisini üretmek ve kullanmak enerji sektörü için önemli bir yere sahiptir. Ancak bilinçsiz enerji kullanımı ya da kaçak elektrik kullanımı büyük ölçüde israfa yol açmaktadır. Bu israfın önüne geçmek için birçok yöntem denenmiş ve tüketici bazında müşteri kimlik kartları oluşturmak için istatistiksel yöntemler kullanılmıştır. Bununla ilgili olarak literatürde çok az çalışma yapılmış olup yeni yöntemler geliştirilmemiştir. Bu çalışmada da elde edilen müşteri kimlik kartları ile tüketici profili belirlenip, tüketiciye karşı yaklaşımlar şekillenecektir.
Özet (Çeviri)
Producing and using electrical energy in the world is a key place for the energy industry. However, the use of unconscious energy or the use of stray electricity is largely a waste of time. There are many ways to avoid this waste or statistical methods are used to generate customer id cards by consumer. There are very few studies in the literature and no new methods have been developed. The customer id cards obtained in this study will identify the consumer profile and shape their approach to the consumer.