La liberté et le problème morale dans la pensée de Sartre
Sartre düşüncesinde özgürlük ve ahlak problemi
- Tez No: 821511
- Danışmanlar: PROF. DR. KENAN GÜRSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2004
- Dil: Fransızca
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sistematik Felsefe ve Mantık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmada Sartre'ın Varlık ve Hiçlik başlıklı eserinin son bölümünde yaptığı ontolojik temellendirmelerden hareketle etik alana geçişi vaat edişi üzerine bir soruşturma yürütülmektedir. Sartre düşüncesinde önemli bir yer tutan, özgürlük kavramından hareketle bir etik projenin imkanı üzerine düşünmek Sartre'ın temel felsefe metinlerini incelemekle mümkün olur. Bu amaçla, bu tez kapsamında Sartre'ın Ego'nun Aşkınlığı adlı metninden Diyalektik Aklın Eleştirisi'ne dek yazdığı eserleri, söyleşileri, ölümünden sonra yayınlanan metinleri ele alınarak Sartre'ın ahlak ve politikayı bir arada ele alışını da değerlendiren bir çalışma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Sartre affirms in the last pages of his work, Being and Nothingness, the importance of the ethical aspects of his ontological terms and suggests passing to the realm of ethics. The importance of the Sartrian conception of freedom and the possibility of an ethical project based on a phenomenological ontology requires an attentive lecture of his philosophical works, unpublished texts, interviews, and correspondences. The relation between ethics and politics in Sartre's mind must also be interrogated.