A pandemic management program using structural systems engineering approach: Ankara province application example
Yapılandırılmış sistem analizi ve tasarım yönetimi kullanılarak bir pandemi yönetim programı: Ankara ili uygulama örneği
  1. Tez No: 821535
  2. Yazar: MURAT ATA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METE GÜNDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Yönetim Bilişim Sistemleri, Industrial and Industrial Engineering, Management Information Systems
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Kriz durumlarında, en önemli konulardan biri ürün ve hammadde temini olacaktır. Arzın yanı sıra, özellikle temel ihtiyaçların tüm toplum için yeterli olmadığı durumlara hazırlıklı olmak gerekir. Günümüzün teknolojisi sayesinde, hemen hemen her vatandaş ayrı ayrı denetlenebilir, çoğu zaman nerede ve ne yaptığı anlık olarak gözlemlenebilmektedir. Çalışmanın bu bölümünde etik tartışmaları bir kenara bırakarak, daha çok bu fırsatlardan nasıl ve ne kadar yararlanılabilir kısmına odaklanılmıştır. Tabii ki en ideal olan, her vatandaşın, finansal gücü, toplumdaki konumu, işi veya unvanı ne olursa olsun, herhangi bir zorlama olmadan rızasıyla gerçek ihtiyacı kadar kaynak tüketmesidir. Ancak zorlayıcı durumlar söz konusu olduğunda, bölüşmenin otorite tarafından adil ve şeffaf bir şekilde yürütülmesini sağlamak gerekli olabilir. Bu çalışmada, sistem mühendisliği yöntemlerinden biri olan“yapılandırılmış sistem analizi ve tasarım yöntemi”ve“ilişkisel veri tabanı tasarımı”kullanılarak kaynak yönetim sistemi için bir model önerisi sunulmaya çalışılmıştır. Tabii ki model çok ayrıntılı olmayacak ancak en azından hayati ihtiyaçlar için işlevsel olacaktır.
Özet (Çeviri)
In crisis situations, one of the most important issue will be the supply of products and raw materials. In addition to supply, it is necessary to be prepared, especially in cases where basic necessities are not sufficient for the entire society. With our existing technological capabilities, almost every citizen can be tracked separately, often instantly where and what he is doing can be observed. We will try to put aside the ethical discussions of this part of the subject and focus on how we can benefit from these opportunities. Of course, the most ideal thing is that every citizen, regardless of his/her financial power, position in society, job or title, consumes as much resources as his true need with his consent without any compulsion. But in the case of coercive situations, it may be necessary to ensure that the division is conducted fairly and transparently by the authority. In this study, we will try to put a model proposal for resource management system with using one of the systems engineering methods,“Structured System Analysis and Design Method”and relational database design. Of course the model will be not so detailed, but will be functional for at least vital needs.