Ecnebi matbuatı hülasalarına göre Sovyet Rusya (1925-1926)
Soviet Russia according to foreing press compilation (1925-1926)
  1. Tez No: 821547
  2. Yazar: ŞEYMA OKUMUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ERDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 349
Özet
Bu çalışmada Matbuat ve İstihbarat Müdüriyeti Umumiyesi tarafından yayınlanan ve ilk yayını 7 Haziran 1925 yılında yapılmış olan Ecnebi Matbuatı Hülasaları dergisine göre 1925-1926 yılları arasında uluslararası basında ve Rusya yerel basınında yer alan Sovyet Rusya'ya ait dahili ve harici gazete haberleri transkript edilmiştir. Rusya'da 1917'de gerçekleşen ihtilalle birlikte Çarlık rejimi tarihe karışarak yerini Sovyet rejimine bıraktı. Bu rejim değişikliği, Rusya'nın Birinci Dünya Savaşı'na beraber girdiği eski müttefikleri tarafından hiç de hoş karşılanmadı. Özellikle İngiltere ve Fransa yeni rejimi kendi emperyalist yönetimleri için büyük bir tehdit olarak gördüler ve Sovyet yönetimine karşı düşmanca bir tavır aldılar. Batılı devletlerin bu düşmanca tutumu karşısında Sovyet Rusya, Birinci Dünya Savaşı sonrası şartları oldukça ağır bir barış antlaşması (Versay) imzalamak zorunda kalan Almanya'yı kendi yanına çekmek istedi. Ancak 1925'de Almanya'nın Avrupalı Devletlerle Lokarno Antlaşmasını imzalaması Sovyet yönetimi için tam bir hayal kırıklığına neden oldu. Sovyet Rusya, bu anlaşmayla komşu devletlerle ilişkilerini güçlendirme yoluna gidecekti. Sovyet Rusya'nın Türkiye ile de bu dönemde ticari, siyasi ve sosyal alanda ilişkileri zirvedeydi. Bu nedenle Lokarno sürecinde Sovyet Rusya'daki gelişmeler gerek Rus basınındaki haberler gerekse dünya basınındaki haberler incelenerek Sovyet dış politikasının anlaşılmasına ve aydınlatılmasına katkı sağlanması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, newspapers of Soviet Russia, which took place in the international press and the Russian local press between 1925 and 1926, were transcribed according to the Foreign Press Journal, which was first published by the General Directorate of Press and Intelligence on June 7, 1925. Tsarist regime were overthrown with the revolution that took place in Russia in 1917, and left its place to the Soviet regime. Russia's former allies with whom it entered the First World War didn't receive well this change. Especially Britain and France saw the new regime as a great threat to their imperialist administrations and took a hostile attitude towards the Soviet government. In the face of this hostile attitude of the Western states, Soviet Russia wanted to attract Germany, which had to sign a peace treaty (Versailles) with severe conditions after the First World War. However, Germany's signing of the Locarno Treaty with the European States in 1925 caused a complete disappointment for the Soviet administration. With this agreement, Soviet Russia would seek to strengthen its relations with neighboring states. Turkish-Soviet relations in the commercial, political and social fields were at their peak during this period. This study aimes to contribute to the understanding of Soviet foreign policy by examining the developments in Soviet Russia in the Lokarno process, both the news in the Russian press and in the world press.