Farklı ekipmanlarla yapılan proprioseptif egzersizlerin dinamik denge, ayak bileği ve diz eklemi propriosepsiyon duyusu üzerine etkisi
The effect of proprioceptive exercises performed with different equipments on dynamic balance, ankle and knee joint proprioception
  1. Tez No: 821572
  2. Yazar: MUHAMMED KARAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERGÜN ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışma; erkek sedanter bireylere 8 haftalık BOSU, wobble board ve denge diski ekipmanları kullanılarak uygulanan proprioseptif egzersizlerin dinamik denge, ayak bileği ve diz eklemi pozisyon duyusu üzerine etkisini karşılaştırmak amacıyla yapılmıştır. 14-16 yaş aralığındaki benzer özelliklere sahip 24 kişiden oluşan bireyler tesadüfi örneklem yöntemiyle 8'er kişilik 3 gruba ayrılmıştır. Bu gruplar BOSU, wobble board ve denge diski grubu olarak tanımlanmıştır. Sonrasında bu gruplardan ön test ölçümlerinde dinamik denge için Y denge testi, propriosepsiyon duyusu için ayak bileği 20° ve 30° plantar fleksiyon, diz eklemi 30°, 45° ve 60° ekstansiyon ölçümleri alınmıştır. Ölçümlerde gonyometre, Y denge test kiti ve dijital eğimölçer kullanılmıştır. Ardından bu 3 grup yalnızca kendi gruplarındaki tek bir ekipman ile haftanın 3 günü toplamda 8 haftalık proprioseptif egzersiz protokolüne tabi tutulmuştur. 8 haftanın sonunda son test ölçümleri alınıp veri analizi yapılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 25 paket programı kullanılmıştır. Değişkenlerin normal dağılımdan gelme durumları araştırılırken birim sayıları nedeniyle Shapiro Wilks testinden yararlanılmıştır. Gruplar arasındaki farklılıklar incelenirken değişkenlerin normal dağılımdan gelmemeleri nedeniyle Kruskal Wallis H Testinden yararlanılmıştır. Bağımlı sürekli değişkenler arasında farklılık incelenirken Wilcoxon işaret testinden yararlanılmıştır. Veri analizleri sonunda tüm grupların dinamik denge, ayak bileği ve diz eklemi pozisyon duyusunda anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Gruplar arasında ise anlamlı bir farklılık bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to compare the effect of proprioceptive exercises applied to sedentary male individuals using 8-week BOSU, wobble board and balance disc equipment on dynamic balance, ankle and knee joint position sense. individuals consisting of 24 people with similar characteristics in the 14-16 age range were divided into 3 groups of 8 people each by random sampling method. These groups are defined as BOSU, wobble board and balance disc groups. Then, Y balance test for dynamic balance, ankle 20° and 30° plantar flexion for proprioception sense, knee joint 30°, 45° and 60° extension measurements were taken from these groups in pre-test measurements. Goniometer, Y balance test kit and digital inclinometer were used in the measurements. Then, these 3 groups were subjected to an 8 week proprioceptive exercise protocol 3 days a week with only one equipment in their own group. At the end of 8 weeks, the final test measurements were taken and data analysis was performed. SPSS 25 package program was used in the analysis of the data. Shapiro Wilks test was used when investigating the cases of variables coming from a normal distribution due to the number of units. When examining the differences between the groups, Kruskal Wallis H Test was used because the variables did not come from a normal distribution. Wilcoxon sign test was used to examine the differences between the dependent continuous variables. At the end of the data analysis, a significant difference was found in the dynamic balance, ankle and knee joint position sense of all groups. However, no significant differences were found among the groups.