Dialogic discourse in John Fowles's fiction
John Fowles'ın romanında diyalojik söylem
  1. Tez No: 821578
  2. Yazar: HÜMEYRA CANSIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİNA CEMİLOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Mikhail Bakhtin, konuşma türleri ve stilistik alanında önde gelen edebiyat teorisyenlerinden biridir. O, temel olarak dil felsefesine ve baskıcı rejim altında bulunduğu sonucuyla ortaya çıkan çoksesli, çokdilli sistemlere odaklanmıştır. Edebi kavramları, karakterlerin otonomisini, diyalogu ve çoksesli dil sistemlerini yansıtmaktadır. Bu kavramlarını Dostoyevski'nin poetikasıyla göstermiştir. Bakhtin, karakterlerin özgürlüğü ve roman içindeki dil çeşitliliği kavramı olan“tamamlanmamışlık”kavramını desteklemiştir. Bakhtin'e göre, dil sadece iletişim için bir araç değildir ve sosyal bağlamıyla birlikte incelenmelidir. Bu tezde, zıt cinsiyetlerin söylemleri arasındaki güç dinamiklerini ve John Fowles'ın“Yaratık”ve“Fransız Teğmen'in Kadını”eserlerindeki kadın diyaloglarının nasıl gözlemlenebileceğini anlamayı amaçlamaktadır. Postmodern bir romancı olarak, John Fowles'ın eserleri, Bakhtin'in kavramlarıyla uyumlu olan heterojen bir tarzı yansıtmaktadır. Böylece bu tez, diyalojik ilişkileri keşfedecek ve farklı dillerin ve birçok bakış açısının edebiyatın merkezden uzaklaşan kuvvetlerini nasıl yansıttığını inceleyecektir.
Özet (Çeviri)
Mikhail Bakhtin is one of the prominent literary theorists of speech genres and stylistics. He was mainly focused on the philosophy of language and the multi-voiced, multi-languaged systems as a result of the oppressive regime he was under. His literary concepts reflect the autonomy of the characters, dialogue, and multi-voiced language systems. He demonstrated his concepts with Dostoevsky's poetics. He advocated for unfinalizability, the idea of freedom of the characters, and the diversity of the languages within a novel. According to Bakhtin, language was not only a tool for communication and should be examined with its social context. His concerns for literature and groundbreaking concepts of dialogism, polyphony, and heteroglossia are the main methodologies for this thesis that aims to figure out the power dynamics between utterances of opposite genders and how female dialogics can be observed in John Fowles's A Maggot and The French Lieutenant's Woman. As a postmodern novelist, John Fowles's novels reflect the heterogeneous style which is compatible with Bakhtinian concepts. Therefore, this thesis will discover the dialogic relationships and how different languages and several viewpoints reflect the centrifugal forces of the literature.