Öğretmenlerin dijital teknolojiye yönelik tutumları ile müzakere becerilerinin incelenmesi
Examining the relationship between teachers' attitudes towards digital technology and negotiation skills
- Tez No: 821626
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLAL DUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Yapılan araştırmada amaç, öğretmenlerin dijital teknolojiye yönelik tutumları ile müzakere becerilerini incelemektir. 2021-2022 öğretim yılı Muğla ilinde bulunan M.E.B' e bağlı okullardaki öğretmenlere uygulanmıştır. 156 öğretmen ile çalışılmıştır. Bu 156 öğretmene“Müzakere Beceri Ölçeği”ve“Dijital Teknolojiye Yönelik Tutum Ölçeği”uygulanmıştır. Öğretmenlerin dijital teknolojiye yönelik tutumlarını ölçmek amacıyla uygulanan“Dijital Teknolojilere Yönelik Tutum Ölçeği”nde 39 madde yer almaktadır. Ölçek 8 faktörden oluşmaktadır. Ölçek 5'li likert tarzındadır. Öğretmenlerin müzakere becerilerini ölçmek amacıyla uygulanan“Müzakere Beceri Ölçeği”ise iki bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde güven ortamı oluşturmaya yönelik 14 maddeden oluşan sorular yer almaktadır. İkinci bölümde ise çözümden yana olmaya yönelik 9 maddeden oluşan sorular yer almaktadır. Ölçekte toplam 23 madde bulunmaktadır. Ölçek 5'li likert tarzındadır. Araştırmada elde edilen verilerin çözümlenmesinde SPSS 26. 0 programı kullanılmıştır. Verilerin analizinde“T”testi, tek yönlü varyans analizi (One Way Anova) ve Scheffe testleri kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, öğretmenlerin dijital teknolojiye yönelik tutumları incelendiğinde, en yüksek tutum puanlarını benim için teknoloji alt boyutunda aldıkları, en düşük tutum puanlarını ise sosyal ağlar, olumsuz yönler ve eğlence amaçlı kullanım alt boyutlarından elde ettikleri gözlemlenmiştir. Ayrıca, müzakere becerileri, cinsiyet, medeni durum, okul türü, mesleki kıdem, branş ve eğitim düzeyi arasında anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Müzakere becerileri ile yaş arasında güven ortamı oluşturma alt ölçeğinde 24-35 yaş ve 45-55 yaş grupları arasında, çözümden yana olma alt ölçeğinde 24-35 yaş ve 45-55 yaş grupları arasında ve genel olarak ise 24-35 yaş ve 45-55 yaş grupları arasında anlamlı farklılıklar belirlenmiştir. Teknolojiye yönelik tutumları ile cinsiyetleri arasında yetkinlik boyutunda, eğlence amaçlı kullanım boyutunda ve genel olarak anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Ayrıca, teknolojiye yönelik tutumları ile medeni durumları arasında ilgi ve benim için teknoloji alt boyutlarında anlamlı farklılıklar belirlenmiştir. Teknolojiye yönelik tutumları ile yaş arasında sosyal ağlar alt ölçeğinde 24-35 yaş ve 45-55 yaş grupları arasında, benim için teknoloji alt ölçeğinde 24-35 yaş ve 45-55 yaş grupları arasında, bilinçli kullanım alt ölçeğinde 24-35 yaş ve 45-55 yaş grupları arasında ve genel olarak ise 24-35 yaş ve 45-55 yaş grupları arasında anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Teknolojiye yönelik tutumları ile okul türleri arasında ise olumsuz yönler alt boyutunda anlamlı farklılıklar saptanmıştır. Ayrıca, teknolojiye yönelik tutumları ile mesleki kıdemleri arasında yetkinlik, ilgi ve eğlence amaçlı kullanım alt boyutlarında anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Branşlar arasında ise teknolojiye yönelik tutumlar arasında anlamlı bir farklılık gözlenmemiştir. Teknolojiye yönelik tutumları ile eğitim düzeyleri arasında ise yüksek lisans ve üniversite düzeylerinde yetkinlik alt boyutunda ve yüksek lisans ve üniversite düzeylerinde benim için teknoloji alt boyutunda anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Öğretmenlerin dijital teknolojiye yönelik tutumları ile müzakere becerileri arasında orta düzeyde ve pozitif yönde bir ilişkinin olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to examine teachers' attitudes towards digital technology and their negotiation skills. It was applied to teachers in schools affiliated to the M.E.B in the Muğla province in the 2021-2022 academic year. Worked with 156 teachers.“Negotiation Skills Scale”and“Attitude Scale towards Digital Technology”were applied to these 156 teachers. There are 39 items in the“Attitude Scale Towards Digital Technologies”, which is applied to measure teachers' attitudes towards digital technology. The scale consists of 8 factors. The scale is in a 5-point Likert style. The“Negotiation Skills Scale”, which is applied to measure the negotiation skills of teachers, consists of two parts. In the first part, there are 14-item questions to create an environment of trust. In the second part, there are 9-item questions about being in favor of a solution. There are 23 items in total in the scale. The scale is in a 5-point Likert style. SPSS 26.0 program has been used to analyze the data which is been to obtain in the research.“T”test, one-way analysis of variance (One Way Anova) and Scheffe tests has been used in the analysis of the data. According to the results of the research, when teachers' attitudes towards digital technology were examined, it was observed that they got the highest attitude scores in the technology for me sub-dimension, and the lowest attitude scores in the social networks, negative aspects and recreational use sub-dimensions. In addition, significant differences were found between negotiation skills, gender, marital status, school type, professional seniority, branch and education level. In the sub-scale of creating an environment of trust between negotiation skills and age, between 24-35 and 45-55 age groups, between 24-35 and 45-55 age groups in the sub-scale of being in favor of a solution, and in general between 24-35 and 45-55 years old. Significant differences were determined between age groups. Significant differences were found between their attitudes towards technology and their gender in terms of competence, recreational use and in general. In addition, significant differences were determined between their attitudes towards technology and their marital status in the sub-dimensions of interest and technology for me. In terms of their attitudes towards technology, between 24-35 and 45-55 age groups in the social networks subscale, between 24-35 and 45-55 age groups in the technology subscale for me, 24-35 years and 45-55 years in the conscious use subscale. Significant differences were found between the 55 age groups and generally between the 24-35 and 45-55 age groups. Significant differences were found between their attitudes towards technology and school types in the negative aspects sub-dimension. In addition, significant differences were found between their attitudes towards technology and their professional seniority in the sub-dimensions of competence, interest and recreational use. There was no significant difference in attitudes towards technology among branches. Significant differences were found between their attitudes towards technology and their education levels in the competence sub-dimension at the graduate and university levels, and in the technology sub-dimension for me at the graduate and university levels. As a result of the research, it is seen that there is a moderate and positive relationship between teachers' attitudes towards digital technology and their negotiation skills.