Gitar ile eşlikleme alanında öz-yeterlik algısı ölçeğinin geliştirilmesi
Development of the perception of self-efficacy scale in the field of guitar accompaniment
- Tez No: 821652
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SADIK YÖNDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu araştırmanın amacı, gitar ile eşlikleme alanına yönelik geçerli ve güvenilir bir öz-yeterlik algısı ölçeği geliştirmektir. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden anlık tarama deseni kullanılmıştır. Örneklem birimi olarak küme örnekleme, örnekleme yöntemi olarak seçkisiz atama yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini 21 farklı üniversitenin müzik eğitimi ABD lisans 4. sınıf öğrencileri arasından toplam N=242 katılımcı oluşturmaktadır. Gitar ile Eşlikleme Alanında Öz-Yeterlik Algısı Ölçeği 5'li Likert tipinde tasarlanmıştır. Yapılan literatür taraması ve uzman görüşleri doğrultusunda taslak ölçekte 84 madde bulunmaktadır. Veriler elden, posta yoluyla ve çevrimiçi olmak üzere üç farklı yöntem ile toplanmıştır. Verilerin analizinde SPSS 23 paket programından yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to develop a valid and reliable self-efficacy scale in the field of guitar accompaniment. In the research, survey research design, which is one of the quantitative research methods, was used. Cluster sampling was used as the sampling unit and simple random sampling method was used as the sampling method. The sample of the research consists of N=242 participants among the 4th year undergraduate students of the music education department of 21 different universities. The Self-Efficacy Scale in the Field of Guitar Accompaniment was designed in a 5-point Likert type. In line with the literature review and expert opinions, there are 84 items in the draft scale. Data were collected by three different methods: face-to-face, by mail and online. SPSS 23 package program was used in the analysis of the data.