Kişisel Satış ve Sorunları (Ankara İlindeki Büro Makinaları Pazarlaması Yapan İşletmelerde Bir Uygulama)
Personal Selling and Its Problems (An Application in Businesses Marketing Office Machines in Ankara)
- Tez No: 821661
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN EKİNCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Günümüzde kişisel satışçılar birçok satış sorunu ile karşılaşmaktadırlar. Kişisel satış sorunları her zaman satışçıların en çekindiği konu olmuştur. Satışçıların müşterilerine yaptığı satış takdiminde ne türde engellerle ve itirazlarla karşılaşacaklarından ve bunları gerektiği gibi yanıtlayamamaktan korkan kişisel satışçılar bazı yönlerden haklı olabilirler. Fakat iyi bir kişisel satışçı, satış engelleri ve itirazları karşısında ne şekilde davranacağını ve bunları nasıl satışa çevirebileceğini bilmelidir. Çalışmamız, teorik ve ampirik olmak üzere iki kısımdan meydana gelmektedir. Teorik kısımda kişisel satış ve sorunları incelenmiştir. Ampirik kısımda ise, Ankara'da büro makinaları pazarlayan firmaların satış bölümlerinde çalışan kişisel satış elemanlarının karşılaştıkları satış sorunlarını ortaya koymak amacıyla bir saha çalışması yapılmıştır. Satışçıların karşılaştıkları satış sorunlarının sebepleri belirlendikten sonra hazırlanan ankete verilen yanıtlar doğrultusunda değerlendirmeler yapılmış ve bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Nowadays personel selling face to many selling problems. The problems of personal sellings always hesitate sellers. What the difficulties and objections in selling presentation by sellers to purchasers and personal sellings are in the right to fear for to give answers to these problems enough. But a good personel selling knows how to behave to these difficulties and objectives and how to turn to selling. Our study, contains two sections; theoric and empirical in theoric section. Personel selling and its problems were studied. In ampirical section, field survey was made about selling problems of personal sellings who work in the department of marketing office machine in Ankara. After determination of causes of selling problems of sellers, some evaluations and advises were done according to answers of inquiry.