Elektif primer total diz ve kalça artroplastisi öncesinde yapılan rutin enfeksiyon taramasının sonuçlarının değerlendirilmesi
Evaluation of routine infection screening results before elective primary total knee and hip artroplasty
- Tez No: 821662
- Danışmanlar: PROF. DR. HARUN REŞİT GÜNGÖR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu retrospektif çalışmanın amacı unikondiler diz, total diz, total kalça artroplastisi cerrahileri öncesi preoperatif değerlendirmede rutin olarak uygulanan idrar ve burun kültürlerinin ve tam idrar tetkiki taramasının periprostetik enfeksiyonu tespit etmede ve önlemede etkisi olup olmadığını araştırmaktır. Çalışmaya yerel etik kurul onayı alındıktan sonra Pamukkale Üniversitesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı'nda 01.01.2015 - 01.01.2021 tarihleri arasında diz veya kalça eklem osteoartriti tanısı nedeniyle elektif unikondiler diz artroplastisi, total diz artroplastisi veya total kalça artroplastisi cerrahisi geçirmiş, uygun kriterleri karşılayan 650 hasta dahil edildi. Hastaların preoperatif tam idrar tetkik, idrar ve burun kültür sonuçları hastane yazılım sistemi üzerinden kaydedildi. Hastalar telefonla sorgulanarak periprostetik enfeksiyon gelişiminde hastaya bağlı risk faktörleri ve demografik veriler toplandı. Elde edilen veriler SPSS 28.0 yazılımı kullanılarak analiz edildi. Tüm analizlerde p değeri < 0.05 istatistiksel olarak anlamlı kabul edildi. Çalışmaya dahil edilen 650 hastanın 136'sı (%20.9) erkek, 514'ü kadındı (%79.1). 9 hastada periprostetik enfeksiyon saptandı. Periprostetik enfeksiyon etkeni patojen bakteriler çift aşamalı revizyon cerrahilerinde alınmış kültürlerde üreyen etkenler olarak kaydedildi. Sonuç olarak erkek cinsiyet periprostetik enfeksiyon gelişimi için anlamlı bir risk faktörü olarak bulundu. Preoperatif dönemde alınan idrar kültürü, burun kültüründe izole edilen bakteriler, tam idrar tetkikindeki lökosit ve nitrit değerleri ile periprostetik enfeksiyon gelişimi arasında anlamlı ilişki saptanmadı. Bu tetkiklerin preoperatif taramada periprostetik enfeksiyonu tespit etmede ve önlemede etkisinin olmadığı gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this retrospective study is to investigate whether urine and nose cultures and urinalysis screenings routinely performed in preoperative evaluation before unicondylar knee, total knee, total hip arthroplasty surgeries have an effect on detecting and preventing periprosthetic infection. A total of 650 patients who met the appropriate criteria that had undergone elective unicondylar knee arthroplasty, total knee arthroplasty or total hip arthroplasty surgery due to the diagnosis of knee or hip joint osteoarthritis between 01.01.2015 and 01.01.2021 at Pamukkale University Department of Orthopedics and Traumatology after receiving the approval of the local ethics committee, were included in the study. Preoperative urinalysis, urine and nasal cultural results of the patients were recorded through the hospital software system. Patients were interviewed and patient-related risk factors in the development of periprosthetic infection and demographic data were collected. SPSS 28.0 software was used to analyse of the data. p < 0.05 was considered statistically significant in all analyses. Out of the 650 patients included in the study, 136 (20.9% of all patients) of the patients were male and 514 (79.1% of all patients) were female. Periprosthetic infection was determined in 9 patients. Pathogenic bacterial agents causing periprosthetic infection were detected as growing agents in cultures taken in double-stage revision surgeries. In conclusion, male sex was found to be a statistically significant risk factor for the development of periprosthetic infection. There was no significant relationship between urine culture taken in the preoperative period, bacteria isolated in the nasal culture, leukocyte and nitrite values in urinalysis; and the development of periprosthetic infection. It is shown that these examinations in preoperative screening has no effect on detecting and preventing periprosthetic infection.