İpoteğin paraya çevrilmesi
Foreclosure of hypothec
- Tez No: 821736
- Danışmanlar: PROF. DR. CENK AKİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Söz konusu çalışmamız, giriş, üç ana bölüm ve sonuç olmak üzere toplam beş bölümünden oluşmaktadır. Birinci bölümde çalışmamız açısından temel kavram olan ipotek ve ipoteğe ilişkin genel bilgiler verilmiştir. İpoteğin tanımı, konusu ve kapsamı ile özellikleri açıklanmıştır. Ayrıca ipoteğin kurulma koşulları ile türleri üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde, önce rehne müracaat kuralı ve lex commissoria yasağı ele alınmıştır. Yasak kapsamına giren ve girmeyen ipotekli taşınmaz devirleri örneklerle açıklanmıştır. Üçüncü bölümde ise ipoteğin İcra ve İflas Kanunu kapsamında paraya çevrilmesine ilişkin bilgiler verilmiştir. Ayrıca paraya çevirme sırasında karşılaşılan sorunlara yönelik çözüm önerileri sunulmuştur. Çalışmamızın ikinci ve üçüncü bölümünde konuya ilişkin örnek Yargıtay kararlarından fazlaca yararlanılmıştır. Sonuç kısmında ise, çalışmamızdaki incelemelere bağlı olarak varılan sonuçlar ve çözüm önerileri ana hatları ile belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study consists of a total of five chapters, namely introduction, three main chapters and conclusion. In the first chapter, general information about hypothec which is the basic concept for our study, is given. The definition, subject and scope of the hypothec and its features are explained. In addition, the conditions of establishment of the hypothec and its types are emphasized. In the second part, the rule of firstly applying to the pledge and the prohibition of lex commissoria are discussed. Transfers of mortgaged immovables, which are within the scope of the prohibition or not, are explained with examples. In the third part, information about foreclosure of the mortgage within the scope of the Execution and Bankruptcy Law is given. In addition, solutions for the problems encountered during foreclosure are presented. In the second and third parts of our study, Supreme Court decisions on the subject have been utilized extensively. In the conclusion part, the conclusions and solution suggestions based on the examinations in our study are outlined.