The relationship between food security and selected health related indicators
Gıda güvenliği ve sağlıkla ilgili seçilmiş göstergeler arasındaki ilişki
- Tez No: 821737
- Danışmanlar: PROF. DR. ECE UĞURLUOĞLU ALDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Son 20-30 yılda ister hanehalkı düzeyinde olsun ister ulusal düzeyde olsun gıda güvensizliğine yönelik çeşitli önlemler alınmaya başlanmıştır. Bazıları gıda güvencesinin belirleyicileri üzerinde yoğunlaşırken, bazıları daha çok gıda güvensizliğinin sonuçlarını vurgulamaktadır. Bu çalışma, sağlıkla ilgili değişkenler ile gıda güvenliğinin arasındaki ilişkiyi tartışacaktır. Çalışma iki bölümden oluşacaktır. İlk bölüm, PubMed, Web of Science, Ebscohost ve Scopus gibi farklı arama portallarını kullanarak gıda güvenliği ve sağlık durumu, sağlık riskleri, sağlık kaynakları ve sağlık hizmetleri ile ilgili makaleleri bir araya getirecek sistematik bir inceleme olacaktır. Uygun bir literatür taramasından sonra, bu sistemik inceleme amacı için yalnızca bu çalışmayla ilgili makaleler seçilecektir. Çalışmanın ikinci bölümünde, OECD ve partner ülkelerinin gıda güvenliği ile sağlık durumu, sağlık riskleri, sağlık kaynakları ve sağlık hizmeti kullanımı arasındaki ilişkiye bakılacaktır. Bu çalışmanın bağımlı değişkenini Economist Intelligence Unit (EIU) tarafından oluşturulan toplumun erişimine açık Küresel Gıda Güvenliği Endeksi'nin (GFSI) gıda güvenliği puanları, bağımsız değişkenlerini ise yine toplumun erişimine açık olan OECD sağlık veri tabanından seçilen sağlıkla ilişkili değişkenler (Doğumda yaşam süresi, 65 yaşında yaşam beklentisi, bebek ölüm oranları, kaybedilen potansiyel yaşam yılları, kanserden ölümler, intihar oranları), sağlık riskleri (Her gün sigara içenler, alkol tüketimi, aşırı kilolu veya obez nüfus, sosyal desteğin olmaması), sağlık kaynakları (sağlık harcaması, ilaç harcaması, 1000 kişiye düşen hekim sayısı, 1000 kişiye düşen hemşire sayısı), sağlık hizmeti kullanımı (hekim konsültasyonları, BT tetkikleri, MR tetkikleri, sezaryen sayıları, bebek aşılama oranları, hastanede kalış süresi, hastaneden taburcu olma) ve Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) ve Gayri Safi Milli Gelir oluşturacak. Sonuçlar, gıda güvenliğinin en güçlü ilişkisinin doğumda beklenen yaşam süresi, GSYİH ve GSMG arasında olduğunu göstermiştir. Ayrıca, gıda güvenliğindeki artış, ilaç harcamalarında ve bebek ölüm oranlarında nispeten güçlü bir düşüşe neden olmaktadır. OECD ve partner ülkelerde kişi başına GSYİH ve GSMH ile gıda güvenliği arasında doğrudan pozitif bir yönde bir ilişiki bulunmuştur. Düşük gelirli ve evsiz insanlar için gıda desteği, gıda vergisi indirimleri, gıda güvenliği ve sağlık bakım maliyetlerinin düşürülmesine yardımcı olabilir. Bu çalışmanın sonuçları, yetkililerin gıda güvenliğine etkili bir yaklaşım seçme kararları üzerinde yararlı olabileceği ve aynı zamanda gelecekteki araştırmalar için bir giriş niteliğinde olabilieceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Several measures of food insecurity, whether at the household or at the national level, have been introduced during the past two or three decades. Some concentrate on the determinants of food security while other emphasize more the consequences of food insecurity. This study will discuss the status of food security in relation with health related variables The study will consist of two parts. The first part will be a systematic review which will gather articles related to food security and health status, health risks, health resources and healthcare using different search portals like PubMed, Web of Science, Ebscohost and Scopus. After a proper literature review, only articles that are related to this study will be chosen for this systemic review purpose. The second part of the study will look at the relationship between food security and health status, health risks, health resources and healthcare use of OECD and partner countries. The food security scores of the Global Food Security Index (GFSI) open to public and introduced by the Economist Intelligence Unit (EIU) will be used as a dependable variable and the independent variables will be taken from the OECD health database which will be health status (life expectation at birth, life expectation at 65, infant mortality rates, potential years of life lost, deaths from cancer, suicide rates), health risks (Daily smokers, alcohol consumption, overweight or obese population, lack of social support), health resources (health spending, pharmacetical spending, doctors per 1000 population, nurses per 1000 population, health expenditures), healthcare use (doctors consultations, CT exams, MR exams, Ceserean, Infant vaccination rates, lenght of hospital stay, hospital dischagre, healthcare utilization), and Gross Domestic Product (GDP), and Gross National Income. The results of this study can have a significant impact on the decisions of the authorities in choosing an effective approach to food security and will also be a new idea for future research. The outcomes showed that the strongest connection and positive effect of food security on 3 health response variables of life expectancy at birth, GDP and GNI. Also, the increase in food security causes a relatively strong decrease in variables pharmaceutical spending and infant mortality rates. GDP and GNI per capita have a direct positive correlation with food security in OECD and partner countries. Food support for low-income and homeless people, food subsidies and food tax reductions could help reduce food security and health care costs. The results of this study can have a significant impact on the decisions of the authorities in choosing an effective approach to food security and will also be an introduction for future research.