Akut Koroner sendromlu hastalarda yüksek duyarlılıklı C - reaktif protein, lökosit, nötrofil / lenfosit, oranının tanısal değeri ve koroner anjiografi ile ilişkileri
- Tez No: 175291
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. Ş. HAKAN EREN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, İlk ve Acil Yardım, Cardiology, Emergency and First Aid
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de akut koroner sendrom (AKS) 'lu hastalar acil servise kabulün en önemli sebeplerindendir. AKS 'lar sıklıkla aterosklerotik plak rüptürü ve takiben intrakoroner trombüs oluşması sonucu gelişmektedir. Hassas plaklarda rüptür öncesinde yoğun inflamasyon olduğu gösterilmiştir. Çalışmamızda inflamatuar belirteçler olarak hs-CRP, lökosit ve nötrofil/ lenfosit oranı değerlerinin akut koroner sendromdaki tanısal yeri ve inflamasyonun aterosklerozun şiddeti ile ilişkisini araştırmayı planladık. Çalışmaya acil servisimize başvuran 25 'i ST elevasyonlu ME, 19'u kararsız angina pektoris ve 6'sı Non-Q ME olmak üzere 50 (31erkek, 19 kadın, yaş: 63.34±6.93)'si hasta ve koroner anjiografi sonrası koroner arterleri normal bulunan 35 (15 erkek, 20 kadın, yaş:60.91±7.35)'i kontrol grubu olmak üzere 85 hasta alındı. Hasta grubunda tam kan sayımı için kan örnekleri hasta acil servise başvurduğunda, hs- CRP için kan örneği göğüs ağrısının başlamasından en az 48 saat sonra alındı. Kontrol grubunda ise kan örnekleri koroner anjiografi öncesi aç karnına alındı. Gensini ve ark, tarafından belirtilen skorlama ile koroner arterler üzerinde bulunan tüm lezyonlar değerlerine göre puanlandı.
Özet (Çeviri)
Like in the whole world, Acute Coronary Syndrome patients are forequently seen in Emergency Department in our country ACS forequently occur after an atherosclerotic plague rupture and intra coronary trombus. An intence inflamation has been demostrated in the sensitive plagues before rupture. Our aim was to investigate the diagnostic value of hs-CRP, leukocyte and neutrophil/lymphocyte rate and acute coronary syndrome in this study. Also, we have tried to demostrate the correlation at inflamation and atherosclerosis. The patients were divided in two groups. In the patient group there were 25 ST elevated MI, 19 UAP and 6 Non-Q MI, totally 50 patient ( 31 male, 19 female) the age average was 63.34± 6.93 years. In the control group, we studied 35 person(15 male, 20 female) whose coronary angiography were normal. The average age was 60.91±7.35 years. In two groups we looked for hs-CRP, leukocyte and neutrophil/lymphocyte values. The CBC blood was taken in Emergency Department, whereas blood semple for hs-CRP was taken 48 hour after the oncet of chest pain. For the control group, the blood samples were taken before coronary angiography on an empty stomach. According to Gensini and at all, the lesions were scored during coronary angiography.